Vyklučíme sady, vysušíme krajinu, nasejeme řepku
Kvůli aktuální nevýhodnosti pěstování jablek má být jen na Moravě a ve Slezsku vyklučeno 7-10 % sadů. Tato plocha stromové vegetace by dokázala klimatizovat celé město, velikosti Třince nebo Znojma, v horkých dnech a zároveň poskytovat životní prostor pro stovky druhů bezobratlých a obratlovců. Už také víme, že sadaři chtějí začít polařit a pěstovat lukrativnější plodiny, jako je kukuřice nebo řepka. Průměrná teplota dotčené zemědělské krajiny tak v létě vzroste o několik stupňů. Bude ohřívat sebe i své okolí, podpoří vodní erozi půdy, prašné bouře a bude odkázána na tuny umělých hnojiv a pesticidů. Motýli a ptáci zmizí.
https://www.denik.cz/ekonomika/jablone-jablka-sadari-obili.html
https://zemedelec.cz/ovocnarska-unie-kvuli-nizkym-cenam-jablek-pres-zimu-zmizi-az-10-procent-sadu/
Vyklučení sadů kvůli nízkým výkupním cenám jablek je velmi krátkozraké. Tady bychom očekávali rázný zásah státu, aby sady, jako cenné krajinné prvky, zůstaly zachovány. Okamžitá reakce by měla přijít koordinovaným postupem ministerstev zemědělství a životního prostředí, a to vyvoláním jednání se zemědělci, domluvou na mimořádných dotačních opatřeních, účinnější legislativní úpravou ve prospěch ochrany sadů a krajiny a nastartováním konečného zpracování ovoce v tuzemsku, aby nebyla ekonomika a budoucnost českých sadů podmíněna jen výkupními cenami základní suroviny.
Pokud to naši poslanci myslí s uvažovaným klimatickým zákonem vážně, pak by měli začít tím, jak okamžitě ochránit současnou českou krajinu. A přednostně ty části, které jsou rezervoárem zbývající biodiverzity a výkonnými přirozenými klimatizacemi. Před úplným ekosystémovým kolapsem je právě zemědělská krajina. Sem je potřeba namířit nejvyšší úsilí. Nemluvme o obnově přírody zemědělské krajiny, dělejme ji.
Petr REJZEK
NAŠE SPOLEČNÁ KRAJINA z.s.
https://www.koroptvicky.cz/