Biodiverzita na vodě
Dnes si připomínáme význam vody na planetě Zemi a v našem životě. Vždy 22. března totiž slavíme Světový den vody. Nikdo asi nepochybuje o tom, že musíme chránit a rozumně využívat zvláště zásoby pitné vody, protože právě kvalitní vody pro potřeby člověka je ve světě kritický nedostatek. Méně se však zamýšlíme nad tím, kolik zbytečného znečištění vypouštíme v odpadní vodě do našich řek, přičemž s řadou látek si ani moderní čistírny odpadních vod nedokáží poradit.
Z hlediska našeho hlavního tématu, kterým je zvyšování biodiverzity zemědělské krajiny, upozorňujeme také na souvislost mezi pokračujícím vysušováním polí špatným zemědělským hospodařením i nedostatkem krajinných prvků a dalším snižováním početnosti polních ptáků. Nedostatek vody v krajině totiž vede k nedostatku a ke snížení různorodosti potravy, a to zejména v době vyvádění mláďat. Některé druhy, jako čejka chocholatá (Vanellus vanellus), pak přicházejí o prioritní biotopy v podobě mokřadů a dočasně podmáčených ploch, na nichž je hlavní část čejčí populace závislá.
Pokud tedy nemá být biodiverzita zemědělské krajiny jen "na vodě", musíme v ní udržet co nejvíce této životodárné tekutiny, a to jak ve vodních plochách a tocích, včetně mokřadů mnoha podob, tak v obdělávané zemědělské půdě.
Petr REJZEK
statutární zástupce projektu
Čejka chocholatá - polní pták, který potřebuje vodu víc než jiní © Jiří Bohdal