Výzkum agroekosystémů pokračuje také letos
V rámci výzkumu agroekosystémů sledujeme 16 vybraných druhů "polních ptáků". Protože stav ptačího společenstva je však ovlivňován nejen nabídkou potravy, hnízdních možností a příznivými abiotickými podmínkami prostředí, ale i mírou predace, zaměřujeme se také na některé dravé a krkavcovité ptáky (společně 10 druhů). Okrajově věnujeme naši pozornost rovněž dalším ptačím druhům, především těm vzácnějším nebo naopak v dané lokalitě hojně se vyskytujícím.
Stehlík obecný je potravní specialista na pcháče a bodláky © Jiří Bohdal
Jste alespoň trochu zdatnější v určování běžných ptáků? Chcete se zdokonalit v poznávání dalších ptačích druhů? Rádi byste pomohli Projektu ČIŘIKÁNÍ ornitologickým průzkumem své vlastní lokality? Ozvěte se. Nezávazně Vám zašleme metodiku. Vaše data pak budete moci porovnat s výsledky dalších zkoumaných území. Pozor, ozvěte se obratem - zbývá posledních 14 dnů na terénní práci!
Dosavadní vývoj výzkumu agroekosystémů:
► Výzkum agroekosystémů 2009–2010 (úvod a lokality)
► Výzkum agroekosystémů 2009–2010 (výsledky)
► Výzkum agroekosystémů 2009–2010 (další výsledky)
► Výzkum agroekosystémů 2013-2014 - statistika
► Kvalita ptačího společenstva zemědělské krajiny
► Polní ptáci pod drobnohledem
► Polní ptáci za humny - zapojte se do výzkumu 2017-2018
Projekt ČIŘIKÁNÍ je celostátní dlouhodobý projekt zaměřený na zlepšení stavu kulturní krajiny, mysliveckou péči a vhodné zemědělské postupy s cílem vytvořit podmínky pro záchranu populace koroptve polní (Perdix perdix) a dalších ohrožených polních ptáků. K tomu nám pomáhají data získaná z průběžného monitoringu koroptví a z výzkumu agroekosystémů, na kterých s námi spolupracuje již více než sto sedmdesát dobrovolníků.