Botanický průzkum na Hvězdárně 2023
Botanický průzkum patří mezi jeden ze základních pilířů ochrany přírody. Tento nástroj dokáže efektivně prozradit nejen druhové složení rostlin zkoumaného území, ale umožní i nahlédnout do zákoutí jejich ekologických vlastností. Poznání ekologických vlastností jednotlivých rostlin nám pak pomůže mnohem lépe odhadnout budoucí vývoj přírody, která začíná hned za naším domem, přestože si to mnohdy neochotně připouštíme. Abychom se tedy dozvěděli více, provedli jsme tento průzkum i v našem biokoridoru Hvězdárna, který se nachází v prostoru mezi Újezdcem a Kozlovicemi. Jedná se o pás ovocných stromů a keřů rozprostírající se mezi okrajem pole a přiléhající polní cestou. V současné době je oplocenkami rozdělen do dvou, vzájemně navazujících úseků (oplocenek), pracovně označovaných severní (blíže Kozlovicím) a jižní (blíže Újezdci). V rámci každé oplocenky se pak nachází plochy každoročně sečené obklopující plochy nesečené. Ty zarůstají bodláky a pcháči, oblíbenými mezi hmyzem. Štětka planá k tomu zadržuje vodu v úžlabí svých listů a hrají tak roli hmyzích vodních tůněk. Jedná se tedy o pestré ostrůvky přírody, ve kterých lze i navzdory jejich relativně malé ploše (cca 7 485 m2 ) pozorovat rozdíly v počtu druhů a jejich složení mezi oplocenkami, ba i v rámci oplocenek.
pcháč oset se svými podnájemníky © Michaela Konečná
Severní oplocenka je v porovnání s jižní oplocenkou druhově chudší, a jsou v ní plošně více rozšířeny konkurenčně silné, větrem opylované trávy, které vytlačují ostatní, méně zdatné druhy, v našem případě zpravidla hmyzem opylované byliny. Příčiny tohoto rozdílu lze patrně hledat v absenci stromořadí odčerpávajícího vodu a vyšším množství zde dostupných živin, které podporují vysoký vzrůst trav. Množství dostupných živin má pak pravděpodobně na svědomí také druhý pozorovaný trend – na straně oplocenek blíže poli se trávy těší většímu rozmachu než na straně k přiléhající polní cestě, kde se uplatňuje větší počet kvetoucích, medonosných druhů. Jedná se, jak o druhy jednoleté jako je kupříkladu kakost dlanitosečný, tak o druhy víceleté až vytrvalé, z těch méně rozšířených jmenujme alespoň úročník bolhoj a vičenec ligrus. Jednoleté a víceleté až vytrvalé druhy mají však vzájemně protichůdnou životní strategii. Zatímco jednoleté druhy potřebují volnou půdu pro vzklíčení semen, z nichž vyrostou celkově chabé rostlinky, jsou vytrvalé druhy zpravidla větší a svým opadem podstatně více přispívají k tvorbě humusové vrstvy. Vytvoření humusové vrstvy pak na jednu stranu slouží k zadržování vody v krajině, na druhou stranu ale zvyšuje produktivitu prostředí, a tedy podporuje rozvoj konkurenčně zdatných trav.
ovsíku se v biokoridoru zřetelně daří © Michaela Konečná
To znamená, že pro udržení druhového bohatství biokoridoru Hvězdárna by bylo žádoucí nastavit péči tak, aby byly nadbytečné živiny odstraňovány. Je evidentní, že v důsledku splachů živin z pole nelze jejich množství omezit jinak běžně používanou sečí. Slibnou cestou se ale jeví výsev jednoleté, nenápadné rostlinky zvané kokrhel luštinec. Tento dříve hojně rozšířený polní plevel totiž patří mezi zelené parazitické rostliny, které se svými kořínky napíchnou na kořenový systém travin a kradou jim vodu a v ní rozpuštěné minerální látky, čímž je oslabují a vytváří tak prostor i pro hmyzem opylované byliny.
Kakost dlanitosečný je jednoletá polní bylina běžná zvláště v teplejších a sušších oblastech.
© Michaela Konečná
Úročník bolhoj je dvouletá až víceletá bylina, která se od nepaměti používala jako léčivka při úrazech, odtud získala své druhové jméno "bolhoj".
© Michaela Konečná
Vičenec ligrus je vytrvalá bylina preferující sušší stanoviště, která je svým vysokým vzrůstem a postupným kvetením ceněna jako medonosná bylina.
© Michaela Konečná
Michaela Konečná
NAŠE SPOLEČNÁ KRAJINA z.s.
Projekt "Zvýšení biodiverzity v lokalitě Přerov-Hvězdárna" finančně podpořili:
Staňte se také partnerem této akce...