Hvězdárna – dobrá zpráva pro krajinu
Tak nám začal další ročník sečení biotopů v lokalitě Přerov-Hvězdárna. Po ranním dešti je tráva pěkně šťavnatá a ostrý kov se s chutí zařezává do jejích všezelených pletiv. V žádném případě to není monotónní činnost, ne pro mě. Seču pomalu po obvodu, počítám šest, jedenáct, třináct kol, a pak už nepočítám. Sleduji, jak se podťaté traviny a byliny ukládají na bok. Když uvidím královský fialový kostival, obřadně se mu vyhnu. Pozdravím vznešené kozí brady luční, pokynu uznale odkvetlým pampeliškám, kterým říkáme také smetánky. Málo se připomíná jejich schopnost vytáhnout z více než metrových hlubin vzácné minerály pro výživu jiných rostlin, které kořenují v mělčích vrstvách půdy. Také léčivý účinek celé rostliny na všelijaké neduhy trávicí soustavy je úctyhodný.
Kromě asi pěti druhů travin s nejsvěžejšími odstíny zelené, jenž převzaly nadvládu nad celou loukou, je tu poměrně dost různých bylin. Druhým rokem po převzetí pozemku a stabilizaci porostu jsem spokojený. Bodláky, lopuchy, pcháče a lociky se vyskytují jen ojediněle. Občas je v porostu rmen připravující se do květu, začínají kvést krvavě červené vlčí máky a při zemi se skromně krčí tu a tam osamělý ptačinec, stovkami modrých kvítků na mě zamrkají porosty rozkvetlé pomněnky a objeví se i jednotlivé trojbarevné violky – macešky. Z dalších bylin tu potkávám kopinatý jitrocel, pryšec nebo dlanitosečný kakost.
Přemýšlím nad hmyzem, sleduji, co všechno kolem mne létá, leze, skáče nebo padá z právě posečených stonků. Řada druhů z okolí ještě chybí, přece je to velmi mladý porost, panenský biotop. Překvapení je proto o to větší. Všude kolem mne je spousta brouků, převládají páteříčci, často na mě vykukují také ploštice a mnoho nymf zelených kobylek. Plejádu doplňují travní mravenci a všudypřítomné mšice, ale ne moc, vše je v rovnováze. Ještě něco – nad porostem a v něm jsou desítky čmeláků. Létajících včelích medvídků. Vybral jsem těm brundibárům tři nejhezčí části porostu, které mi sami ukázali, a odklonil hranu ostrého kovu od království štíhlých stonků a stinného listoví.
Když jsem rukou přizvedl pokosenou trávu a obnažil povrch, všude se to hemžilo drobnými půdními živočichy a výměšky žížal daly tušit, co se odehrává hlouběji kolem kořenů rostlin. Půda se opět obohacuje o humus, provzdušňuje a zvyšuje svou schopnost pro zadržování vody. Už není nejmenší pochyb. Život se znovu vrací do krajiny!
Než jsem za dvě a půl hodiny pokosil téměř šestnáct set metrů čtverečních lučního porostu, prošlo kolem několik chodců, proběhlo pár běžců, své pány doprovodili tři psí kamarádi a projelo pár cyklistů. Společnost mi při kosení dělal sameček rehka domácího – ptáka roku 2024. Střídavě slétal na pokosenou trávu a sbíral zde hmyz a opět se vracel na akátový kůl oplocenky. Na nás dva svítilo slunce, zatímco nad nedalekými Hostýnkami a Beskydy prošel silný déšť bičující svahy těchto karpatských hor. Malá i velká dějství přírody se odehrávají v tomto koutě moravské krajiny.
Petr REJZEK
NAŠE SPOLEČNÁ KRAJINA z.s.
►►► Podpoř také Ty návrat přírody do krajiny. Děkujeme!
Projekt "Zvýšení biodiverzity v lokalitě Přerov-Hvězdárna" finančně podpořili:
Staňte se také partnerem této akce...