Jarní práce pro přírodu na Hvězdárně
S jarem nám začala nová sezóna při zakládání biokoridoru v lokalitě Přerov-Hvězdárna. Tento projekt obnovy krajiny realizujeme v letech 2019-2028 (základní informace ZDE). Po kontrole stavu obou oplocenek a zakládaných vegetačních prvků jsme opravili obě brány a připevnili některé uvolněné "biocedulky", kterými žádáme veřejnost i hospodařící zemědělce o šetrné chování v blízkém okolí biokoridoru.
Zastřihli jsme některé dřeviny pro podporu růstu a stabilního tvaru a překontrolovali značení keřových výsadeb i dřevěné opory divokých ovocnanů. Však už taky začínají kvést - ze stromů třešeň ptačí, z keřů pak trnka obecná. Ale nejvíc upoutají celé koberce hluchavky nachové, hluchavky skvrnité a hluchavky bílé v sečených prostorech mezi segmenty. Hluchavky lákají nápadné čmeláky zemní a skalní z širokého okolí. V ptačích budkách se nám zabydlela rodinka vrabce polního (Passer montanus), a další na své podnájemníky ještě čekají. V hustším porostu se snaží vyhnízdit i párek pěnice hnědokřídlé (Sylvia communis). V severní oplocence si svůj podzemní hrádek vybudoval křeček polní. Kdysi to byl nenáviděný škůdce na polích hanáckých sedláků, dnes jej řadíme mezi zvláště chráněné živočichy v kategorii silně ohrožený.
Zvláštní akce byla věnována úklidu uvnitř i po vnějším obvodu oplocenek. Sto procent všech posbíraných odpadků byly plasty. Část z nich tvoří různé obaly a materiály stavebního původu (opodál je výstavba), část pak plastové PET lahve a obaly od různých laskominek. Velkým problémem po vnějším obvodu biokoridoru je hojnost vlhčených ubrousků na bázi syntetických vláken, které se opravdu ani za spoustu let v přírodě nerozloží. Asi budeme muset na nejnavštěvovanějších místech instalovat fotopasti a bělostná pozadí majitelek vykonávajících potřebu pak zveřejňovat s prosbou o ekologičtější chování. Obyčejné papírové kapesníčky po použití přišlápnuté pod kámen, list či přihrnuté hlínou naopak žádný problém nejsou. Tak pro příště prosíme o větší ohleduplnost k přírodě i k nám - dobrovolným sběračům odpadků v krajině. Nejlépe pokud nám pomůžete osobní angažovaností v rámci oblíbené kampaně #nejsemprase.
Další prací s nadějným příslibem bylo dosetí mezisegmentů směsí travin a bylin, které byly pečlivě vybrány pro podporu opylovatelů - užitečných včel, ohrožených čmeláků a krásných motýlů. Radostnou zprávou je prokázaný výskyt vlajkového druhu české krajiny koroptve polní (Perdix perdix) nedaleko biokoridoru, a to zjištěný v rámci výzkumu agroekosystémů 2021-2022. Prosíme tímto všechny pejskaře v Česku, aby nepouštěli na volno své mazlíčky. Často pronásledují nebohé koroptve a vlivem opakovaného rušení pak tito zákonem chránění ptáci už nezahnízdí.
Líbí se Vám tento projekt obnovy krajiny, který je inspirací pro další podobné akce v naší zemi? Podpořte nový biokoridor finančním darem libovolné výše a mějte na něm také svou zásluhu. Děkujeme!
PLATEBNÍ ÚDAJE
transparentní účet: 2900646930 / 2010 (Fio banka)
variabilní symbol: 030
zpráva: hvězdárna
Petr REJZEK
NAŠE SPOLEČNÁ KRAJINA z.s.
Všechny snímky © NAŠE SPOLEČNÁ KRAJINA z.s.
Projekt "Zvýšení biodiverzity v lokalitě Přerov-Hvězdárna" v letech 2019-2021 finančně podpořili:
Staňte se také partnerem této akce...