Koroptve pod hvězdami
V pilotní lokalitě Přerov-Hvězdárna, kde obnovujeme biotop pro polní ptáky, zahnízdily koroptve. Pozemek o velikosti 5.500 m2 jsme přitom teprve letos na začátku jara převzali na 10 let do péče. Hned jsme ale kolem něj vytyčili "pásmo biodiverzity" značené cedulkami po obvodu pozemku, které žádají zdejší zemědělce o šetrné hospodaření v dosahu 40 metrů a veřejnost o venčení psů pouze na vodítku. Letos, tedy v roce 2019, je zvolen postup, kdy nyní necháváme až do vrcholného léta (po vyvedení mláďat) plochu zarůstat bylinami, které měly semennou zásobu v půdě nebo nalétly z okolí. Jedná se většinou o běžné plevele (drchnička rolní, hluchavka nachová, penízek rolní, hrachor hlíznatý, rmen rolní, kokoška pastuší tobolka, svlačec rolní, lebeda rozkladitá, pryšec kolovratec, vlčí mák ad.), které do krajiny patří a jsou důležité jako potrava pro motýly, čmeláky i ptáky. Bez nich není možná přírodní rovnováha v zemědělské krajině.
Pohled do pestrého porostu plevelů na Hvězdárně © NSK
Jarní vydatné deště pomohly rozvinout bylinný porost tak, že vypadá jako přírodní květinový záhon. To přilákalo k hledání potravy spoustu motýlů a bažanty i koroptve, kteří tu dokonce hnízdí. Koroptev polní (Perdix perdix) je vlajkovým druhem české zemědělské krajiny. Je také citlivým bioindikátorem, který nám říká, zda změny v krajině provádíme dobře. Otázkou dalších let bude, jestli se nám tu podaří malou koroptví populaci udržet a pokud možno i rozvíjet. Naději nám dávají rovněž někteří osvícení domkaři, kteří v lokalitě Přerov-Hvězdárna vymezili pozemky ze sousedního velkého půdního bloku, na nichž dávají větší prostor přírodě. Ty nyní také bují životem a koroptve sem chodí za potravou. Spoluprací s nimi a s myslivci chceme na lokalitě Přerov-Hvězdárna poskytnout biodiverzitě co největší prostor a co nejlepší podmínky.
Slepička koroptve polní © Ivan Mikšík
Nyní tedy počkáme, až polní ptáci vyhnízdí a mláďata povyrostou, abychom mohli pokosit prvotní porost. Následovat bude stavba dvou dočasných oplocenek, aby nám příští rok vysazované keře neokousali zajíci a srnky, dosejeme plochu semeny získaných z okolních luk a vhodně zvolenou regionální luční směsí. Tím položíme základ lučnímu společenstvu, které zvýší zasakování vody, ochrání půdu, zlepší mikroklima v okolí, nabídne potravu a domov bezpočtu druhů hmyzu, pavoukům, ještěrkám a ptákům. V noci sem za hmyzí potravou budou létat netopýři. Drobné hlodavce udrží pod kontrolou lasice kolčavy, poštolky, káňata i sovy. Luční společenstvo pomůže v zakořenění výsadbám celé řady původních druhů keřů. A při správném managementu tu koroptve mohou mít natrvalo nový bezpečný domov.
Hnízdní a potravní biotop koroptví a bažantů na Hvězdárně © NSK
K tomu, aby se nám to vše povedlo, potřebujeme také Vaši podporu. Následujte prosím další informace ►►► kliknutím zde. Děkujeme!
text a foto © nositel projektu
NAŠE SPOLEČNÁ KRAJINA z.s.
Staňte se také partnerem této akce...