Sázení pod hvězdami
Mnoho desítek sazenic různých druhů dřevin jsme v listopadu 2020 vysázeli v zakládaném biokoridoru na lokalitě Přerov-Hvězdárna. Konkrétně se jednalo o následující: jeřáb ptačí (Sorbus aucuparia), třešeň ptačí (Prunus avium), líska obecná (Corylus avellana), hloh jednosemenný (Crataegus monogyna), růže šípková (Rosa canina), dřín jarní (Cornus mas) a trnka obecná (Prunus spinosa).
Sázení keřů na Hvězdárně © NAŠE SPOLEČNÁ KRAJINA z.s.
Půda, již po dvě sezony odpočatá od pesticidů, se jen hemžila životem. Dominantní byly žížaly, které se tu konečně opět objevily. Tito nejznámější a oblíbení kroužkovci pomáhají dostávat živiny do hlubších vrstev půdy, provzdušňují ji a zlepšují zasakování vody. Při sázení se kolem nás mihla ještěrka obecná (Lacerta agilis) a radost nám dělala hejna stehlíků obecných (Carduelis carduelis) a vrabců polních (Passer montanus). Dokonce se objevilo i větší hejno mlynaříků dlouhoocasých (Aegithalos caudatus). Lidově se jim říká "fajfčička". Však také tito bělostní ptáci s dlouhým ocáskem nápadně připomínají porcelánovou fajfku. Těmto všem ptačím obyvatelům se už líbí nově zakládaný biokoridor.
Mlynařík dlouhoocasý © Jiří Bohdal
Přímo v biokoridoru pak lovila drobné hlodavce, zejména tedy hraboše, poštolka obecná (Falco tinnunculus). Věděli jste, že poštolka dokáže vidět v ultrafialové části spektra močí označené cestičky hrabošů? Čím víc cestička svítí, tím častěji tu hraboš běhá, a tak se nad jedním místem tento malý dravec netřepotá zbytečně. Je to lov téměř na jistotu. Těší nás také velký zájem veřejnosti. Během sázení se s námi dalo do řeči několik kolemjdoucích. Ti už také mohli obdivovat první ptačí budky, které byly v biokoridoru vyvěšeny. Na jaře v nich jistě drobní ptáci najdou vhodné místo pro snesení vajíček a vyvedení nové generace krásných a užitečných opeřenců. Děkujeme všem stavitelům těchto budek!
Petr REJZEK
NAŠE SPOLEČNÁ KRAJINA z.s.
Projekt "Zvýšení biodiverzity v lokalitě Přerov-Hvězdárna" finančně podpořili:
Staňte se také partnerem této akce...