Koroptev a pytláctví
Švýcarsko letos oznámilo, že koroptev polní (Perdix perdix) přes veškeré snahy v jejich zemi zcela vyhynula. V Česku si naopak můžete koupit zvěřinu z koroptve, údajně původem z Velké Británie. Populace koroptve polní je v naší zemi na hraně další existence. Přežívá na úrovni přibližně kolem pouhého jednoho procenta původních historických stavů. V některých regionech již není, v některých se s velkým úsilím udržují poslední zbytková hejnka. Na agrobyznysem zdecimovaných polích už má totiž potíže přežít i dříve početný skřivan polní nebo čejka chocholatá.
Koroptev polní s mláďaty © Libor Votoček
Koroptev polní patří mezi zvláště chráněné druhy živočichů, jejichž seznam je stanoven prováděcí vyhláškou č. 395/1992 Sb. k zákonu o ochraně přírody a krajiny č. 114/1992 Sb. Tento zákon říká v § 50 odst. 2, že je zakázáno škodlivě zasahovat do přirozeného vývoje zvláště chráněných živočichů, zejména je chytat, chovat v zajetí, rušit, zraňovat nebo usmrcovat. Není dovoleno sbírat, ničit, poškozovat či přemisťovat jejich vývojová stádia nebo jimi užívaná sídla. Je též zakázáno je držet, chovat, dopravovat, prodávat, vyměňovat, nabízet za účelem prodeje nebo výměny. Nelegální lov koroptve polní je pytláctví - trestný čin vůči životnímu prostředí. Za to hrozí trest odnětí svobody až na pět let, peněžitý trest nebo propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty (§ 304, odst. 2 trestního zákoníku č. 40/2009). Pokud jste se stali svědky pytláctví, obraťte se neodkladně na Policii ČR.
Dnes existuje v České republice jediná odborná skupina, která se specializuje na ochranu a podporu koroptve polní, a tou je Poradní sbor Projektu ČIŘIKÁNÍ. V něm jsou zastoupeni také experti na myslivost, včetně chovatelů pernaté zvěře, mysliveckých hospodářů nebo akademických pracovníků ústavů myslivosti. Na pracovním jednání dne 16.11. 2019, v reakci na stále častější dotazy některých myslivců, všichni členové sboru rezolutně odmítli jakékoli obnovení lovu koroptve polní, a to ani v honitbách, kde se její stavy daří zvyšovat. Koroptev je ozdobou polní honitby, citlivým bioindikátorem kvality zemědělské krajiny a symbolem české ochrany přírody. Je nemorální, a podle našeho názoru i nezákonné, koroptev polní jakéhokoli původu v naší zemi prodávat tzv. na maso a propagovat její zabíjení.
Projekt ČIŘIKÁNÍ (www.koroptvicky.cz) dlouhodobě spolupracuje s tou částí myslivecké veřejnosti, které není osud koroptve lhostejný. Společně chráníme a různými způsoby podporujeme přírodu v zemědělské krajině. Zvyšujeme biodiverzitu. V tom nás podporuje obrovské množství dalších lidí. Rádi bychom jim řekli, že koroptev je opět v bezpečí před loveckými puškami a můžeme se soustředit na její záchranu pro příští generace.
Petr REJZEK
NAŠE SPOLEČNÁ KRAJINA z.s.
► V Ekvádoru by koroptev chránili, a u nás?
https://www.koroptvicky.cz/clanky/koroptev/v-ekvadoru-by-koroptev-chranili--a-u-nas-.html
► Koroptev patří do přírody, ne na talíř!
https://www.koroptvicky.cz/clanky/koroptev/koroptev-patri-do-prirody--ne-na-talir-.html
► Proč podporujeme vypouštění koroptve
https://www.koroptvicky.cz/clanky/o-projektu/proc-podporujeme-vypousteni-koroptve.html
► Poradní sbor pomáhá koroptvi polní
https://www.koroptvicky.cz/clanky/aktuality/poradni-sbor-pomaha-koroptvi-polni.html