Koroptev ve správních řízeních a ochrana populace
Zákon č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny, stanovuje základní podmínky ochrany zvláště chráněných druhů živočichů. Koroptev polní (Perdix perdix) patří mezi zvláště chráněné druhy v nejnižší kategorii „ohrožený“, přestože její česká populace je ve skutečnosti kriticky ohrožená (více ZDE).
CITACE ZÁKONA
§ 50 Základní podmínky ochrany zvláště chráněných živočichů
(2) Je zakázáno škodlivě zasahovat do přirozeného vývoje zvláště
chráněných živočichů, zejména je chytat, chovat v zajetí, rušit,
zraňovat nebo usmrcovat. Není dovoleno sbírat, ničit, poškozovat či
přemisťovat jejich vývojová stádia nebo jimi užívaná sídla. Je též
zakázáno je držet, chovat, dopravovat, prodávat, vyměňovat, nabízet za
účelem prodeje nebo výměny.
Občanská sdružení (dnes se jedná o „spolky“) se mohou podle stejného zákona aktivně účastnit rozhodovací procesu, tedy správních řízení, ve kterých se řeší výjimky ze základních podmínek ochrany koroptve polní.
CITACE ZÁKONA
§ 70 Účast občanů
(2) Občanské sdružení nebo jeho organizační jednotka, jehož hlavním
posláním podle stanov je ochrana přírody a krajiny (dále jen "občanské
sdružení"), je oprávněno, pokud má právní subjektivitu, požadovat u
příslušných orgánů státní správy, aby bylo předem informováno o všech
zamýšlených zásazích a zahajovaných správních řízeních, při nichž mohou
být dotčeny zájmy ochrany přírody a krajiny chráněné podle tohoto
zákona. Tato žádost je platná jeden rok ode dne jejího podání, lze ji
podávat opakovaně. Musí být věcně a místně specifikována.
V roce 2016 jsme sledovali správní řízení, v nichž byly dotčeny zájmy koroptve polní. Oslovili jsme k tomu všechny krajské úřady v České republice. Vstřícnější spolupráce probíhala jen s některými z nich (tj. adresné zasílání informací o zahajovaných správních řízeních). To by ale mělo stačit pro představu, co může ovlivňovat současnou českou koroptví populaci z pohledu výkonu státní správy na úseku ochrany přírody a krajiny. Všechna správní řízení lze rozdělit do následujících okruhů:
- Zásah do biotopu
- Držení a chov
- Transport a vypouštění
- Záchranné stanice
- Genetická banka
Sběr vzorků pro Národní genetickou banku živočichů (NGBŽ) a činnost záchranných stanic pro zraněná, nemocná a opuštěná zvířata nepředstavují pro koroptví populaci žádný negativní vliv. Výjimečně má zájem o chov koroptví zoologická zahrada, která chce druh lépe představit veřejnosti. Jedinci pocházejí z umělých chovů. V tomto případě se jedná o užitečnou osvětovou činnost.
O povolení k držení a chovu, ale i transportu a vypouštění koroptve polní žádají především chovatelé a myslivci, kteří hodlají české koroptví populaci významně pomoci aktivní podporou druhu. Jedná se o snahy znovuosídlit koroptvemi již opuštěnou lokalitu nebo posílit zbytkovou místní populaci. Koroptve pocházejí z českých chovů, ovšem někdy jsou zakoupena také vajíčka ze zahraničí. Tuto činnost, pokud je odborně sledovaná a metodicky správná, je potřeba podporovat.
FOTO: Ivan Mikšík www.natureblink.com
Zásah do biotopu koroptve polní je jediná činnost, která je předmětem správních řízení a má většinou významný negativní vliv. Jde o nejrůznější developerské projekty nebo dopravní stavby, kdy dochází k záboru a nenávratné likvidaci biotopů pro celou řadu živočichů a rostlin. Tyto stavební projekty mají zpravidla vymezenou položku v rozpočtu na tzv. vegetační úpravy a případně jsou i nařízeny náhradní výsadby za vykácené dřeviny. Pokud se místní ekologické nebo myslivecké spolky přihlásí do takového správního řízení, mohou vznést své připomínky a zároveň navrhnout konkrétní podobu kompenzačních opatření. Ta mohou spočívat v úpravě projektu vegetačních úprav s cílem prosadit původní druhy bylin a dřevin a zároveň dát prioritu keřovým výsadbám. Tvorbu nových přírodních biotopů, doprovodné zeleně nebo okrasných záhonů lze doplnit také o krajové odrůdy ovocných dřevin.
O ochranu přírody a krajiny se ve svém okolí nejlépe postarají místní lidé. Oni jistě nebudou blokovat veřejně prospěšné projekty „za každou cenu“, ale najdou společně s investorem co nejzelenější řešení. V krajním případě lze hodně zachránit právě (nařízenými) ekologickými kompenzačními opatřeními, včetně tvorby a údržby nových biotopů, jako jsou tůně, suché kamenné zídky, křovinaté valy, živé ploty, ovocné aleje apod.
Petr REJZEK
statutární zástupce projektu