V Ekvádoru by koroptev chránili, a u nás?
Prodejem zvěřiny z koroptve polní (Perdix perdix) vzniká nebezpečný precedens pro prodej dalších zvláště chráněných druhů živočichů tzv. na maso.
Koroptev polní patří mezi zvláště chráněné druhy živočichů, jejichž seznam je stanoven prováděcí vyhláškou č. 395/1992 Sb. k zákonu o ochraně přírody a krajiny č. 114/1992 Sb. Tento zákon říká v § 50 odst. 2, že je zakázáno škodlivě zasahovat do přirozeného vývoje zvláště chráněných živočichů, zejména je chytat, chovat v zajetí, rušit, zraňovat nebo usmrcovat. Není dovoleno sbírat, ničit, poškozovat či přemisťovat jejich vývojová stádia nebo jimi užívaná sídla. Je též zakázáno je držet, chovat, dopravovat, prodávat, vyměňovat, nabízet za účelem prodeje nebo výměny. Nelegální lov koroptve polní je pytláctví - trestný čin vůči životnímu prostředí. Za to hrozí trest odnětí svobody až na pět let, peněžitý trest nebo propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty (§ 304, odst. 2 trestního zákoníku č. 40/2009).
Již na podzim 2020 jsme se vymezili proti toleranci státu při obchodování s masem zvláště chráněných druhů živočichů na našem území. Praxe obchodníků pošlapává tradiční principy české ochrany přírody a ukazuje i na mezery v samotné legislativě. Žádáme proto, aby Ministerstvo životního prostředí ve spolupráci s Ministerstvem zemědělství zastavilo tento neetický obchod s těly chráněných zvířat, která se k nám dovážejí ze západní Evropy. Pokud je silný odpor proti pojídání masa zvláště chráněných druhů živočichů i v Ekvádoru, což nyní prošetřuje zdejší ministerstvo životního prostředí, pak je jistě potřebné řešit totožnou praxi v naší zemi. Vždyť v roce 2020 jsme zjistili, že se na koroptví zvěřině dokonce učí i budoucí kuchaři na některých českých školách! Ostře proti tomu protestujeme a vyzýváme všechny neziskové organizace a odborné instituce v ochraně přírody a myslivosti, aby přípravu a pojídání masa chráněných druhů jednoznačně odsoudily a samy podnikly v rámci svých možností a pravomocí kroky k vymýcení této zrůdnosti na české přírodě. V Ekvádoru na tom už pracují. A co my?
Koroptev polní © Ivan Mikšík
Koroptev patří do přírody, ne na talíř!
... Pokud budeme tolerovat dovoz z ciziny, zvýší se poptávka po této „luxusní“ zvěřině a začne vybíjení pytláky přímo v naší zemi. Na trhu se pak snadno ztratí nelegální zvěřina mezi tou legální. Řešením je úplný zákaz dovozu produktů ze všech našich zvláště chráněných druhů živočichů.
https://www.koroptvicky.cz/clanky/koroptev/koroptev-patri-do-prirody--ne-na-talir-.html
Ochránci zvířat si stěžují na pořad o vaření.
... Onen díl pořadu Masterchef Ecuador se navíc natáčel v Kolumbii, takže podle ochránců zvířat porušila televize ekvádorské i kolumbijské zákony. Na stranu ochránců zvířat se postavila i ministerstva životního prostředí obou zemí a rovněž kolumbijská prokuratura oznámila, že zahájí vyšetřování.
NAŠE SPOLEČNÁ KRAJINA z.s.
Projekt ČIŘIKÁNÍ || Adoptuj koroptev