Příběh moravského jeřábu
Jeřáb moravský sladkoplodý (Sorbus aucuparia 'Edulis') je vyšlechtěná odrůda stromu, který nese oranžové sladkokyselé bobule. Jedná se o již zavedenou a oblíbenou odrůdu, která lemuje mnoho moravských silnic a cestiček v krajině od Jeseníků po Vysočinu. Strom je plně mrazuvzdorný, snese i chudé půdy a jeho koruna nepotřebuje náročné prořezávání, jako je toho u jiných ovocnanů. K tomu je ještě krásný - složené listy působí vzdušným dojmem a na podzim se barví do atraktivní žluté, oranžové nebo až červené. Okraje lístků jsou pilovité pouze v horní třetině, kdežto u divokého jeřábu ptačího jsou pilovité celé - to je důležitý rozpoznávací znak. Zářivě oranžové plody, drobné bobule v bohatých střapcích, vydrží v koruně dlouho do zimy a nabízí potravu několika druhům ptáků, kteří je sbírají přímo v koruně (kos, drozd a jiní pěvci) nebo sezobnou na zemi (hrabaví ptáci jako tetřev, tetřívek, jeřábek, bažant, ale i koroptev). Plody jeřábů, známé jako jeřabiny, mají pikantní nakyslou chuť. Využívají se k výrobě likérů (tradiční "jeřabinka"), pečených čajů, marmelád nebo se zavařují s hruškami. Samozřejmě se dají také sušit a přidávat třeba do směsí oříšků. Jsou bohaté na zdraví prospěšné látky včetně vitaminu C, který doplňují lidem i zvířatům vysoko v horách nebo ve Skandinávii. Však se mu také říká "citrón severu".
Jeřabiny - divoké drobné ovoce • https://www.blanokridlivpraze.cz/
Jeřáb moravský sladkoplodý postrádá trpčí chuť divokých plodů jeřábu ptačího. Na objevení a šlechtění tohoto původně jeřábu ptačího z Jeseníků se v 19. století významně podílel lesník pan Christof Harmuth. Žil v Ostružné pod Ramzovským sedlem, které odděluje Rychlebské hory a Hrubý Jeseník. Je zde po něm pojmenována stará lípa - památný strom poblíž penzionu a restaurace JEŘABINA v Ostružné. Ostatně na dohled od místního kostela je ve volné krajině vysázena celá alej této proslulé odrůdy. V obci je také muzeum hudebnin s unikátní sbírkou nástrojů z celého světa. Doprava sem je nejlepší vlakem s přímými spoji ze Zábřehu, Olomouce nebo Brna (směr město Jeseník). Příznivci hor, starých chalup, turistiky a běžkování si tu přijdou na své. Přijďte poznat místo, kde se zrodil ryze moravský sladkoplodý jeřáb!
Podpořit výsadbu jeřábu moravského sladkoplodého, ale i dalších tradičních odrůd ovocných stromů v krajině, můžete v rámci zakládání a rozšiřování Biokoridoru Hvězdárna. Staňte se patronem výsadeb stromů na střední Moravě. Více se dozvíte přímo na našich stránkách na odkazu níže. Děkujeme a krajině zdar!
https://www.koroptvicky.cz/clanky/darujte/hvezdarna---podekovani-darcum.html
Petr Rejzek
NAŠE SPOLEČNÁ KRAJINA z.s.
Ostružná - tady se zrodil jeřáb moravský sladkoplodý • NSK