MONITORING 2013/2014 – výsledky
Úvod
Monitoring koroptve polní je jedna z našich klíčových aktivit (viz Priority Projektu ČIŘIKÁNÍ). Sledování výskytu koroptve je výchozí bod pro zajištění následné péče o populaci v dané lokalitě. Zároveň nám to umožňuje mít přehled o celkové kondici české populace a zjistit, jaké prostředí v současné krajině koroptev upřednostňuje nebo naopak, kde jsou extrémní a okrajové lokality jejího výskytu. Velmi významné jsou i nové poznatky o jejím způsobu života.
Přijímání záznamů o pozorování koroptve nám také umožňuje navázat spolupráci s lidmi, kterým není lhostejné jejich životní prostředí. Tím nejjednodušším způsobem, jak projevit zájem nejen o koroptev ale také o své okolí, ve kterém žiji a pracuji, je právě vyplnění naší záznamové karty. Našim spolupracovníkům pak umožnujeme přístup do zaheslované rubriky Síť, ve které mohou naleznout podrobnější informace o výsledcích monitoringu.
Příjem a zpracování dat
Náš monitoring je založen na záznamové kartě, kterou nám může zaslat kdokoliv, kdo na území České republiky zjistí přítomnost koroptve polní. Rozumíme tím nejen přímé pozorování nebo poslechnutí jedince, ale také nalezení pobytových znaků (např. trus, stopy, opuštěné hnízdo). Součástí záznamové karty jsou informace o nadmořské výšce, prostředí a počasí. V současné době preferujeme vyplnění elektronické záznamové karty, ale stále je zachována verze pro tisk.
Jako základní prostorovou jednotku používáme kvadrát síťového mapování o rozměřech 10 minut zeměpisné délky a 6 minut zeměpisné šířky (přibližně 11,1 x 12 km). Tyto kvadráty dál nedělíme. Jejich velikost je pro naše účely dostačující.
Prostorová data zpracováváme do podoby map v aplikaci Janitor 2.6.4. K statistické analýze dat a tvorbě grafů nám slouží aplikace R software.
Dlouhodobě sledujeme přibližnou dobu štěpení koroptvích hejnek do jednotlivých hnízdních párů. Pro tyto účely používáme následující metodiku. V datovém souboru jsme rozlišili dvě kategorie - jednotlivce a hejnka. Za hejnko považujeme nejméně 4 pozorované jedince koroptve, tzn. nejčastěji rodičovský pár s mláďaty. Pozorování tří a méně jedinců zařazujeme do kategorie jednotlivci. Období začátku roku (leden až duben) jsme rozdělili do 12ti dekád:
1) 1.1.–10.1. 2) 11.1.–20.1. 3) 21.1.–30.1. 4) 31.1.–9.2.
5) 10.2.–19.2. 6) 20.2.–1.3. 7) 2.3.–11.3. 8) 12.3–21.3.
9) 22.3.–31.3. 10) 1.4.–10.4. 11) 11.4.–20.4. 12) 21.4.–30.4.
Výsledky
Souvislosti Projektu ČIŘIKÁNÍ
Předně velmi děkujeme všem pozorovatelům za jejich práci. Velmi si jí vážíme a těšíme se na naši další spolupráci. Celkem už jich evidujeme 106 a dokážeme tak mapovat stále větší část naší země. Mnozí nám svá pozorování posílají pravidelně již několik let. Jedná se často o myslivce, pracovníky ve státní správě ochrany životního prostředí, pracovníky železničních drah a letišť, fotografy ptáků, amatérské ornitology a další milovníky přírody. V průběhu celého monitorignu jsme tak nashromáždili už 338 záznamů pozorování koroptve polní. Do zimního monitoringu 2013/2014 se zapojilo celkem 20 našich spolupracovníků.
Na grafu výše je viditelný přelom v poměru zastoupení jednotlivců a hejnek mezi 6. a 7. dekádou, tj. přelom února a března. Což ukazuje na dobu štěpení koroptvích hejnek do jednotlivých hnízdních párů. Toto období přibližně odpovídá i informacím z jiných zdrojů (odborná literatura, letité zkušenosti myslivců). Pro širší analýzy je však datový soubor stále ještě malý. Proto je pro nás důležitý každý záznam pozorování koroptve polní.
Srovnejte výsledky s mapami a grafy z předchozího období:
Zimní monitoring 2012/2013 – historie a výsledky
Zimní monitoring 2012/2013 – další výsledky
V monitoringu koroptve polní stále pokračujeme i v průběhu celého roku, resp. vegetačního období. Zapojte se do něj také vy:
ZÁZNAM POZOROVÁNÍ KOROPTVE POLNÍ
Michal ZEDEK
odborný zástupce projektu