Perlička kropenatá / Perlička bodkovaná / Numida meleagris
Vzhled
Perlička kropenatá, které se také někdy říká perlička přilbová, je o něco větší než slepice. Dosahuje délky kolem 60 cm, samice je o něco menší. Má hodně malou hlavu, která tím, že není opeřená, vypadá ještě menší. Na hlavě jsou kožovité výrůstky, jeden roh uprostřed temene a dva laloky u dolních čelistí. Tyto výrůstky a zobák jsou červené s modravě bílou kresbou. Jinak je peří šedohnědé s drobným světlým perličkováním.
Hlas
Velmi nápadný hlučný a nelibozvučný, známý z domácích chovů.
Prostředí
Ve své domovině se perličky hojně vyskytují ve stepích a v křovinatých porostech.
Foto © Jiří Bohdal (www.naturfoto.cz/)
Chování
V době mimo hnízdění se potulují v početných hejnech, která mají často i přes 100 jedinců. Zrána a navečer zalétají k vodě se napít, přes polední žár odpočívají někde ve stínu stromů a zbytek dne věnují shánění potravy. Ptáci jsou značně ostražití a plaší a je nesnadné se k nim přiblížit. V případě nebezpečí rychle utíkají po zemi, ale často i vzlétají a prudkým letem se snaží dosáhnout křovinatých míst, kde se snadno ukryjí. Nedovedou však letět příliš daleko, jsou těžkopádní a špatní letci. Na noc vylétají perličky na větve vysokých stromů, ojediněle rostoucích v savaně. Tady hřadují pohromadě, často i několik jedinců na jedné větvi.
Zjara v době dešťů se živí především hmyzem. Tehdy jsou jejich volata a žaludky napěchovány kobylkami, později pak žerou semena a plody rostlin. Na Západoindických ostrovech, kde je lidé zavedli a kde se jim daří docela dobře, páchají značné škody na polích, která "napadají" v celých hejnech.
Rozmnožování
V době hnízdění, což bývá v období dešťů, žijí perličky v párech. Slepice si vyhloubí mělký dolík v úkrytu vysoké trávy nebo pod keřem a spoře ho vystele listy a trávou. Nedbalou úpravou se podobají hnízdům většiny kurovitých ptáků. Samička snese 5 až 8 lesklých, špinavě bílých vajíček a sama na nich sedí asi 25 dní. Mláďata se živí sama, rodiče je vodí a na noc nebo na odpočinek je bere matka pod peří. Asi ve 14 dnech stáří už mladé perličky vyletují s rodiči na stromy a hřadují tu. Mladé perličky rostou velmi rychle a ve stáří 2 měsíců jsou už úplně samostatné. Ve stáří půl roku jsou již plně dorostlé.
Foto © Jiří Bohdal (www.naturfoto.cz/)
Domestikace
Stará pověst vypráví, že Meleagrovy sestry, které se nemohly utišit nad smrtí svého bratra, proměnily se v ptáky, jejichž peří jakoby bylo pokropeno kapičkami slz. Znali již tedy perličku za starověku. Je to docela pochopitelné, vzpomeneme-li, že starověký Egypt obchodoval se střední Afrikou a Řecko a jiné oblasti zase s Egyptem. Na počátku středověku však domácí perličky z Evropy vymizely. Teprve v 15. století přivezli Portugalci do Evropy ze západní Afriky, asi z Guineje, opět divoké perličky, které zde v krátké době zase zdomácněly, avšak nevytvořily žádná plemena, která by se podstatně lišila od divokého předka, jako je tomu u kura domácího. Kdy se perlička dostala do ČR není známo. Dnes se chová po celém našem území mimo měst, ale v nevelkém počtu. Odhady celkového počtu v ČR nejsou k dispozici.
Výskyt
Perlička kropenatá je velmi hojný druh. Žije v savanách od Etiopie až po jižní Afriku a žije také v západním Maroku. Byla rovněž vysazena na některé ostrůvky při pobřeží Afriky. Odtud byla divoká perlička kropenatá už od roku 1748 mnohokrát vysazována v řadě evropských zemí, ale pokusy nebyly nijak úspěšné, i když na některých místech se divoké perličky zdržovaly i po několik let. Dnes kromě perličky kropenaté známe ještě asi sedm dalších druhů, které všechny žijí v afrických stepích. Pouze dva druhy obývají nitro středoafrických pralesů a jsou také velmi odchylně zbarvené: jsou velmi tmavé, bez „perliček“ ve svém opeření.
Literatura
Dungel J, Hudec K. 2001. Atlas ptáků České a Slovenské republiky. Academia, Praha.
Felix J (ed). 1980. Zvířata celého světa 8, Bažanti a ostatní hrabaví. Státní zemědělské nakladatelství, Praha.
Hanzák J, Hudec K. 1963. Světem zvířat, II. díl, 1. část Ptáci. Albatros, Praha.
Mlíkovský J, Stýblo P (eds). 2006. Nepůvodní druhy fauny a flóry České republiky. ČSOP, Praha.
Michal Zedek
odborný zástupce projektu