Biodiverzita na Přerovsku a nový remíz v Beňově
Na jaře předloňského roku 2018 došlo v k. ú. Beňov na Přerovsku k výsadbě keřového společenstva podporujícího biodiverzitu místní zemědělské krajiny. S prvotním výběrem obecního pozemku pro účely ozelenění přišel v r. 2015 projekt s názvem „Zvýšení biologické diverzity zemědělské krajiny ve vybraných lokalitách Přerovska“ (zkráceně „Projekt Přerovsko“).
Vlastní realizaci keřového prvku předcházelo několik schůzek a jednání, ať už s místními obyvateli, tak i s dotčenými orgány státní správy a dalšími zainteresovanými subjekty. Vzhledem ke skutečnosti, že dle územního plánu byla na předmětném pozemku parc. č. 353/31 navržena plocha zeleně (ochranná, izolační) v rámci zemědělské plochy s protierozním opatřením, nebylo v tomto případě potřeba vynětí ze zemědělského půdního fondu. Obec však musela vynaložit náklady na zpracování dokumentace pro vydání rozhodnutí o změně využití území dle vyhlášky č. 499/2006 Sb.
Zcela nezpochybnitelný je fakt, že by se celý záměr realizoval jen velice obtížně bez aktivního zapojení místních občanů Beňova a Obce Beňov samotné. Finanční prostředky na vlastní založení celého díla byly čerpány z dotačního titulu Podpora obnovy přirozených funkcí krajiny. Celý projekt byl v souladu s dotačními podmínkami rozdělen do dvou etap.
V roce 2017 došlo k oplocení lokality a osetí její plochy luční travní směsí s příměsí kvetoucích bylin. V následujícím roce 2018 byl na zájmové lokalitě vysazen keřový porost, který po obvodu parcely tvoří otevřené keřové segmenty v pravidelných rozestupech, a naopak směrem do středu pozemku jde o uzavřené keřové segmenty. Vždy bylo na každý keřový segment použito celkově 50 ks keřů. Názornou podobu keřových segmentů a jejich rozvržení na zájmovém pozemku ukazuje obrázek níže.
Pro keřové formace byly původně navrženy 3 druhy – růže šípková (Rosa canina), trnka obecná (Prunus spinosa) a hloh jednosemenný (Crataegus monogyna). V průběhu projednávání před realizací byla druhová skladba upravena o řešetlák počistivý (Rhamnus cathartica), a to z důvodu druhového obohacení keřového společenstva a také z určité obavy z nadměrného rozrůstání trnky obecné (Prunus spinosa). Díky nedostatku navržených druhů keřů na trhu bylo keřové společenstvo v konečné fázi realizace doplněno o kalinu obecnou (Viburnum opulus). Celkově bylo vysazeno 525 ks keřů.
V zemědělské krajině Beňova tak vznikl specifický krajinný prvek nejen s cílem podpory a zvýšení populací koroptve polní, bažanta obecného a zajíce polního. Pochopitelně, že nově vzniklý extenzivně obhospodařovaný biotop hojně navštěvuje i polní ptactvo, což je možno za dobu existence krajinného prvku pozorovat přímo na místě. Biodiverzitu v bezprostředně navazujícím okolí lokality lze také ještě více podpořit doporučením z „Projektu Přerovska“, a to např. uplatněním zemědělských opatření, jako je např. výsev alternativní plodiny, vyloučení užití chemických pesticidů, ponechání strniště přes zimu nebo rovněž užití biopásů či úhorů. Úprava zemědělského hospodaření je však zcela v kompetenci zemědělského subjektu, který zemědělský půdní blok v okolí keřového prvku obhospodařuje.
Nezbývá než doufat v brzké zlepšení současného stavu. Závěrem lze jednoznačně konstatovat, že i přes výše uvedené skutečnosti, přispěl představený keřový krajinný prvek ke zvýšení biodiverzity zemědělsky využívaného krajinného prostoru, za což ještě jednou patří všem velké poděkování.
Ing. Václav ZÁVĚŠICKÝ
NAŠE SPOLEČNÁ KRAJINA z.s.
Rozvoz mulče z kůrodřevní hmoty (05/2018), foto © Stanislav Mudra
Pohled na severní část keřového prvku (10/2018), foto © NSK
Pohled východním směrem (05/2019), foto © NSK
Pohled směrem Z-SZ (05/2019), foto © NSK
Dráha soustředěného odtoku v sousedství (10/2018), foto © NSK