Extenzivní chov koroptve - příklad dobré praxe
Extenzivnímu chovu koroptve polní se věnují chovatelé z organizace World Pheasant Association Czech Republic and Slovakia (WPA CZ – SK).
Cílem extenzivního odchovu koroptve polní je odchovat menší množství jedinců maximálně vhodných k vypuštění do volné přírody. Takoví jedinci by se svými vlastnostmi, způsobem života a reakcemi měli co nejvíce přibližovat svým druhům z volné přírody. K dosažení tohoto cíle je nutné dodržovat specifické způsoby chovu. Odchov koroptví tímto extenzivním způsobem je manažersky, časově a finančně náročnější než velkokapacitní intenzivní odchov koroptví.
Základní doporučení pro extenzivní odchov:
a) Odchovávat koroptve pouze "přirozeným způsobem" (za pomoci koroptvího páru nebo samotného koroptvího kohoutka, tzv. celibátníka)
b) Odchovávat koroptve v prostorných zatravněných a dobře osázených voliérách, mobilních voliérách nebo voliérách v cílové oblasti vypouštění.
c) Předkládat koroptvím především pestrou přirozenou stravu (omezené použití granulí).
d) Podpora přirozeného způsobu příjmu potravy.
e) Chovat koroptve s co nejmenším stresovým zatížením (neuvykat koroptve na predátory ani častou přítomnost člověka).
f) S tím související maximální podpora protipredačního chování.
U odchovávaných koroptví je třeba klást důraz na tyto vlastnosti:
a) Zachování protipredačního chování a jeho maximální podpora.
b) Podpora schopnosti získávání přirozené potravy v přírodě.
c) Podpora všech ostatních vlastností a typů chování koroptví podporujících přežití a schopnost rozmnožovat se ve volné přírodě.
Do zákulisí extenzivního chovu koroptve polní můžete nahlédnout v této reportáži:
Při chovu koroptve polní je nutné se smířit se skutečností, a tím respektovat zákonitosti přírody, že téměř všechny námi vypuštěné koroptve budou dříve či později predovány stejně tak, jak k tomu dochází u volně žijících koroptví. Vypouštění koroptví do volné přírody je třeba vnímat jako doplňkovou činnost v našem úsilí o navrácení koroptve polní do naší kulturní krajiny. Sloužit by mělo především ke specifickým cílům, např. osvěžení krve (prevence genetických chorob), početní podpora zbytkových populací apod., a mělo by být součástí systematického výzkumu a komplexní ochrany volně žijících koroptví v ČR. Základem by měla být především úprava zemědělské krajiny, způsobu jejího obhospodařování, podpora její mozaikovitosti a tvorba veškerých krajinných prvků tak, aby daný agroekosystém koroptvi polní a jejím potřebám co nejvíce vyhovoval.
Michal ZEDEK
odborný zástupce projektu
Projekt "Zvýšení biodiverzity zemědělské krajiny v praxi - Přerovsko" významně finančně podpořili Olomoucký kraj a Statutární město Přerov. Děkujeme!