Hledáme odborníky pro spolupráci
Pro spolupráci na Projektu ČIŘIKÁNÍ hledáme:
Odborníky!
Uvítáme: Vysokoškolské vzdělání alespoň bakalářského stupně. Odborný zájem o krajinnou ekologii, botaniku, zoologii (ornitologii), myslivost nebo ekologické zemědělství.
Nabízíme: Spolupráci na jednom z největších ochranářských projektů v České republice. Vysokou odbornou úroveň práce. Možnost získání velmi cenné praxe (vhodné pro studenty magisterského a doktorandského studia i pro absolventy VŠ bez dosavadní praxe). Rozvoj vlastní odborné činnosti pod hlavičkou naší organizace nebo školy, kde studujete, popřípadě instituce, kde pracujete (vhodné pro pracovníky muzeí, pracovníky AOPK ČR a vědeckých pracovišť). Možnost práce na dálku i zapojení se do grantové činnosti.
Kontaktujte nás: info@koroptvicky.cz, tel. 737 167 974.
O projektu
Projekt ČIŘIKÁNÍ je celostátní dlouhodobý projekt zaměřený na zlepšení stavu kulturní krajiny, mysliveckou péči a vhodné zemědělské postupy s cílem vytvořit podmínky pro obnovu životaschopné populace koroptve polní (Perdix perdix). Projekt se zabývá zlepšením životních podmínek také dalších ohrožených druhů polních ptáků a drobné zvěře v České republice, a to i na úrovni mezinárodní spolupráce. K tomu nám pomáhají data získaná z průběžného monitoringu koroptví a z výzkumu agroekosystémů, na kterých s námi spolupracuje již na tři sta dobrovolníků.
Zvyšujeme biodiverzitu zemědělské krajiny - přidejte se do našeho týmu!
Komentáře
Přehled komentářů
Pane Dvořáku, ale já jsem svůj postoj, který je podobný Vašemu, již vícekrát vyjádřil. Například takto: ""Bohužel je pravda, že 25 let života ve "svobodné zemi" vedlo jen k další degradaci zemědělské krajiny. Výsledky hmatatelně vidíme, když se každým rokem v Česku objevují desítky lokálních tzv. bleskových povodní, nebo nejpozději jednou za dva roky přijde ničivá velká povodeň, která ohrožuje i celá města."".
Zemědělská krajina v západní Evropě byla na tom před rokem 1989 skutečně hůře než u nás, tedy alespoň z pohledu biodiverzity. Je škoda, že se to málo zdůrazňuje. A proto recept na zemědělskou (dotační) politiku, který přebíráme od Západu, vede jen k další degradaci zemědělské krajiny. To ale ekologové a biologové vědí. Nikdo kompetentní jim ovšem nenaslouchá a vše se nakonec řídí politikou "byznysu".
Vaše úvahy nad teorií predace jsou správné. Je zvláštní, že mezi významnou částí ornitologické a myslivecké veřejnosti jsou (v souvislosti s ochranou polních ptáků) předsudky vůči predátorům. Jsou to dva extrémy - zasahovat důsledně přímou likvidací, nebo naopak nečinit vůbec nic a řešit jen jiné faktory. V severní Americe jde lov a ochrana přírody často ruku v ruce a začíná to již jednotou na úrovni ministerstva nebo významných "ochranářsko-loveckých" organizací, jejichž práce je postavena na ochraně a udržitelném využívání přírodního bohatství, vč. zvěře. Tento model je přinejmenším zajímavý, protože umožňuje nejen predátory účinně chránit, ale také aktivně zasahovat (plašení, odchyt a přesun, odstřel), pokud se lokálně přemnoží nebo dokonce ohrožují majetek či zdraví obyvatel. Odlišný historický vývoj u nás a odlišná mentalita nám zatím neumožnili ani konstruktivní dialog mezi zájmovými skupinami. Vy ale víte, že jsme jediná organizace v Česku, která má toto mezi svými prioritami (č. 7): "Aktivní podpora spolupráce a bourání předsudků mezi zájmovými skupinami."
Co se týče Vašeho dotazu v závěru, tak toto budou analyzovat studenti z univerzit. Zadání dostanou na podzim a výsledky se objeví na Koroptvicky.cz.
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Větev už je podřezaná...
(Petr Rejzek (Projekt ČIŘIKÁNÍ), 31. 7. 2014 16:07)