Honitba Dobešice - příklad dobré praxe
Veškeré aktivity místních myslivců v zemědělské krajině se daří díky úzké spolupráci všech zainteresovaných skupin:
– vlastník pozemku = Jihočeský kraj a Město Písek
– myslivci = MS Purkratice hospodařící v honitbě Dobešice
– zemědělci = Školní statek Dobešice při SZŠ Písek zřizovaný Jihočeským krajem
– samospráva = Město Písek
– státní správa = MěÚ Písek, odbor životního prostředí
– ekologové = spolek NAŠE SPOLEČNÁ KRAJINA z.s.
Změny v zemědělské krajině jsou během na dlouhou trať. V honitbě Dobešice cíleně pracují na souboru krajinotvorných opatření již od roku 2013. Tento konkrétní dlouhodobý cíl vychází z širokého spektra pravidelných aktivit MS Purkratice od péče o zvěř až po osvětové a vzdělávací akce pro děti a mládež.
Proces změny zemědělské krajiny ve prospěch polního ptactva můžeme rozčlenit do několika fází: (1) získávání informací, (2) vyjednávání především mezi vlastníkem půdy, myslivci a zemědělci, (3) získání financí na přípravu projektu, (4) vypracování studie a projektu, (5) získání financí na realizaci výsadby dřevin, (6) realizace krajinotvorného opatření, (7) následná péče a (8) podpůrná myslivecká a zemědělská opatření.
V roce 2016 jsou myslivci v honitbě Dobešice ve fázi následné péče o krajinný prvek, který se jim v roce 2015 podařilo založit, a fázi podpůrných mysliveckých opatření. V rámci koncepce úprav krajiny v honitbě Dobešice takovýchto lokalit plánují postupně vybudovat ještě 18. V samotném krajinném prvku a jeho blízkém okolí myslivci umisťují zásypy a napajedla pro koroptev polní, kterou do těchto míst na jaře 2016 vypustili v počtu několik desítek dospělých jedinců z polodivokého chovu*.
Založený krajinný prvek
Změny v krajině s cílem podpořit rozvoj populací vybraných zvláště chráněných druhů ptáků žijících ve volné zemědělské krajině vyžadují silnou motivaci. Tuto motivaci mají myslivci z MS Purkratice ve svém znaku. Je jí koroptev polní. Druh jehož stavy poklesly od roku 1935 z řádového počtu milionů na současných několik desítek tisíc, tj. o více jak 90 %. V současnosti je koroptev polní bioindikátorem stavu zdravé zemědělské krajiny. Její ochrana dává smysl a je pro mnohé motivací k aktivní změně zemědělské krajiny v ČR.
Další informace o činnosti MS Purkratice:
Podpora polních ptáků na Písecku
Další opatření pro polní ptáky na Písecku
Písecko dokončilo první remíz pro koroptve
Péče o koroptev polní v honitbě Dobešice
_______________________________________________________________
* Polodivoký chov - představuje postupné vypouštění koroptví z voliéry, kdy na začátku jsou všichni jedinci ve voliérce umístěné ve volné krajině (v ploše remízu) včetně dospělé koroptve. Postupně se část mladých jedinců na několik fází a šetrně vypustí do okolí voliérky s tím, že dospělá koroptev zůstane uvnitř. Voliéra je po co nejdelší dobu umístěna už přímo v místě vypouštění. Mladé koroptve se pak zdržují poblíž a zvykají si na volnou krajinu postupně. Vyhneme se tím rychlému vypuštění, kdy jsou koroptve zmatené a rozptýlené na všechny strany v jeden den. Problémem je predace a také „zájmový vandalismus“, kdy lidé kolem voliéry ze zájmu o tento objekt v krajině koroptve stresují.
Michal ZEDEK
odborný zástupce projektu
Pohled na založený krajinný prvek
Projekt "Zvýšení biodiverzity zemědělské krajiny v praxi - Přerovsko" významně finančně podpořili Olomoucký kraj a Statutární město Přerov. Děkujeme!