Poradní sbor Projektu ČIŘIKÁNÍ - 11. zasedání
V pátek 15. listopadu 2019 se na Přerovsku konalo již 11. zasedání Poradního sboru, který je národním koordinátorem záchrany a podpory koroptve polní (Perdix perdix) a obnovy jejího biotopu v zemědělské krajině. Sbor se zabývá také celkovým posílením ekologické stability krajiny a zvyšováním její druhové pestrosti (biodiverzity). Propojení teorie a praxe při podpoře ohrožených polních ptáků a drobné zvěře garantuje složení sboru z řad vědeckých pracovníků, samostatných expertů i zkušených praktiků. Poradní sbor klade také důraz na multioborovou spolupráci, kterou zajišťují specialisté na ochranu přírody, environmentální legislativu, dotační politiku, agroenvironmentální opatření, krajinnou ekologii a krajinné inženýrství, ornitologii, myslivost, sokolnictví, zemědělství i sadařství nebo třeba specialisté na záchranné chovy hrabavých ptáků. V současné době je v Poradním sboru celkem 29 členů a 3 externí konzultanti. Důležitá je také účast hostů - aktivních podporovatelů koroptve polní a obnovovatelů zemědělské krajiny.
Setkání začalo exkurzí na okraji Přerova v lokalitě Hvězdárna, kde vzniká nový biotop pro polní ptáky a také pro další obratlovce a spoustu druhů bezobratlých. Výsledkem bude nový, druhově pestrý keřový remíz na ploše 0,55 hektaru, který pomůže zlepšit stav zdejší zemědělské krajiny (více ZDE). Druhá exkurze se konala v Beňově, kde byl hned za humny založen nový remíz se skupinami keřů, který byl navržen v rámci projektu Zvýšení biologické diverzity zemědělské krajiny ve vybraných lokalitách Přerovska (více ZDE). Průvodci na exkurzích byli Petr Rejzek a Stanislav Mudra.
Poradní sbor následně pokračoval v nedaleké restauraci Route 66, kde proběhlo velké pracovní jednání nad všemi dlouhodobými úkoly i aktuálními problémy kolem záchrany a podpory koroptve polní, která je vlajkovým druhem české zemědělské krajiny. Nejzásadnější závěr byl, že se Poradní sbor ostře vymezuje vůči jakémukoli způsobu lovu koroptve polní, který by měl být údajnou motivací pro myslivce, aby se jí více věnovali. Veškerá pozornost se musí zaměřit na ochranu zbytkových populací před nešetrnými zemědělskými postupy a na zesílení kontroly predátorů při myslivecké činnosti. Dále by měly krajské úřady a obě dotčená ministerstva (MŽP, MZe) jednoznačně a systematicky podporovat odchovy a vypouštění jedinců koroptve polní.
Tam, kde se populace zvedla, by měl být na základě výjimky z ochranných podmínek koroptve (zákon 114/1992 Sb.) umožněn odchyt jedinců z volné přírody a jejich přesun do lokalit, které jsou z hlediska stavu krajiny a aktivit myslivců připraveny na jejich přijetí pro posílení místních populací, a to zejména z důvodu odvrácení genetických rizik a podpoření silných divokých hejnek, která lépe přežívají kritické zimní období. Více podporována musí být ze strany krajských úřadů také záchrana snůšek před polními a lučními pracemi. Přehnané zatížení chovatelů a myslivců administrativními povinnostmi a způsobování zbytečného úhynu mladých koroptví při povinném označování, je v případě jedinců určených k vypouštění do volné přírody nesmyslné a vůči ptákům kruté. Vždyť naše české úřady mají mnohem větší nároky a více komplikují návrat koroptve do přírody než jiné země Evropské unie. Dále byla diskutována problematika tvorby nových biotopů vhodných pro koroptve nebo potřeba lepšího financování Projektu ČIŘIKÁNÍ. Ostatně, s tím může pomoci každý čtenář tohoto článku. Děkujeme! ► DÁRCOVSKÝ FORMULÁŘ
Mediální partnery v zastoupení časopisů Myslivost, Ochrana přírody a Naše příroda představil Petr Rejzek. Několik čísel těchto časopisů bylo se zájmem zcela rozebráno. Prostory pomohly tematicky vyplnit také osvětové materiály Projektu ČIŘIKÁNÍ a kampaně Adoptuj koroptev. Účastníci si převzali osvětové letáky a samolepky, aby tak pomohli s jejich dalším šířením. Toto pracovní jednání Poradního sboru by se nemohlo uskutečnit bez organizační práce spolku NAŠE SPOLEČNÁ KRAJINA z.s., který je nositelem Projektu ČIŘIKÁNÍ.
NAŠE SPOLEČNÁ KRAJINA z.s.
realizační tým Projektu ČIŘIKÁNÍ