Poradní sbor Projektu ČIŘIKÁNÍ (12.)
Díky novému koronaviru máme příležitost udělat 12. zasedání Poradního sboru Projektu ČIŘIKÁNÍ trochu jinak a bezkontaktně. Pojďme si společně shrnout dosavadní výsledky a potenciál pro další práci.
STATUT
NAŠE SPOLEČNÁ KRAJINA z.s. koordinuje Projekt ČIŘIKÁNÍ. Jedná se o celostátní dlouhodobý projekt zaměřený na zlepšení stavu kulturní krajiny v ČR, na podporu myslivecké péče a vhodných zemědělských postupů s cílem vytvořit podmínky pro obnovu životaschopné populace koroptve polní (Perdix perdix). Poradní sbor je národním víceoborovým koordinátorem záchrany a podpory koroptve polní, včetně obnovy jejího biotopu ve volné krajině.
Koroptví kohoutek v záchranném programu Projektu ČIŘIKÁNÍ © NSK
KLÍČOVÉ ÚKOLY
1. Legislativa, genetika, chov a vypouštění koroptve polní do volné přírody
Cílem je rozšiřovat odborný a praktický zájem o koroptev polní a pracovat s novými poznatky.
2. Optimální krajinný prvek pro koroptev polní a obnova krajiny
Cílem je podnítit změny v zemědělské krajině vytvářející vhodné podmínky pro život nejen koroptve polní.
3. Výzkum agroekosystémů, monitoring koroptve a oblasti chovu
Cílem je koordinovat výzkum a celostátní monitoring a prověřit účelnost oblastí chovu.
4. Management predátorů koroptve polní a zimní podpora in situ
Cílem je monitorovat výskyt a vliv predátorů a navrhnout managementová opatření.
5. Záchranný program a plán péče pro koroptev polní
Cílem je zpracovat veškeré zkušenosti a poznatky z podpory koroptve polní do praktické publikace.
SHRNUTÍ DOSAVADNÍCH VÝSTUPŮ
2015 . . . Aktivní účast na procesu novelizace zákona o myslivosti.
2016 . . . Vytvořeny metodiky pro extenzivní odchov a vypouštění koroptve.
2016 . . . Spuštění kampaně Adoptuj koroptev.
2018 . . . Připomínkování biopásů jako agroenvironmentálně-klimatického opatření v zemědělském hospodaření.
2018 . . . Biopásy pro koroptve
K nepostradatelným výstupům patří také pravidelné vyhodnocování Monitoringu koroptve polní v ČR a pravidelná aktualizace přehledu oblastí chovu koroptve polní v ČR.
Pracovní zasedání Poradního sboru Projektu ČIŘIKÁNÍ © NSK
POTENCIÁL PRO DALŠÍ PRÁCI
Odborný a praktický zájem se nám daří rozšiřovat díky kampani "Adoptuj koroptev". Touto aktivitou dáváme možnost zájemcům o návrat koroptve polní do krajiny čerpat zkušenosti z extenzivního chovu a vypouštění koroptve polní od našich partnerských chovatelů. Cenné jsou pro nové zájemce také zkušenosti týkající se spolupráce se státní správou v oblasti ochrany přírody, která je nezbytně nutná z důvodu zvláštní druhové ochrany koroptve polní. Pro efektivnější práci v rámci kampaně "Adoptuj koroptev" pracujeme na vytvoření manuálu, který bude zahrnovat zkušenosti s extenzivním chovem a vypouštěním koroptve polní, důležité kroky při jednání se státní správou ochrany přírody a myslivosti, a doporučená krajinotvorná a zemědělská opatření, jež musí být nedílnou součástí každé snahy o návrat koroptve polní do krajiny.
Hledáním optimálního krajinného prvku jsme nedošli k definici jednoho konkrétního opatření. Spíše se jedná o soubor krajinotvorných opatření v zemědělské krajině zahrnující jak trvalé (keřový remíz, mez, travnatý vyvýšený pás,...), tak i dočasné krajinné prvky (potravní políčka, biopásy, úhory,...). Konkrétní použití vhodného krajinotvorného opatření záleží především na místních podmínkách, zkušenostech a možnostech lidí a reálné možnosti tato opatření v krajině zachovávat dlouhodobě. Proto dále pracujeme na výčtu různých možností, který pak bude součástí zmíněného manuálu určeného pro všechny zájemce o koroptev polní a její biotop (zemědělskou krajinu).
Oblast chovu je zajímavým legislativním nástrojem myslivecké praxe, který lze využít také pro cílenou podporu koroptve polní. V České republice je řada oblastí chovu koroptve polní. Víme o nich a snažíme se naši aktivitu cílit právě do těchto lokalit. Zároveň vnímáme nedostatečně nastavená kritéria pro vznik těchto oblastí chovu a chybějící následný monitoring a analýzu výsledků tohoto opatření. Zde vidíme veliký potenciál pro zlepšení efektivity oblastí chovu koroptve polní a pracujeme na návrhu, jak proces jejich založení a fungování zlepšit.
Součástí zasedání Poradního sboru je prohlídka obnovované krajiny © NSK
Celý svět dělá opatření proti šíření nového koronaviru.
My pracujeme na tom, aby se v české zemědělské krajině naopak šířila koroptev polní.
Michal ZEDEK
odborný zástupce projektu