Přerovsko je na zvyšování biodiverzity připraveno
Tisková zpráva 12/2015
Pilotní projekt „Zvýšení biologické diverzity zemědělské krajiny ve vybraných lokalitách Přerovska“ je ukončen. Cílem tohoto projektu bylo na základě dosavadních zkušeností a odborných znalostí vytvořit a vyzkoušet univerzální metodiku pro výběr nejvhodnějších dvojic katastrů (lokalit) s dostatečným potenciálem pro zvýšení biologické diverzity zemědělské krajiny. Metodika, která se opírá o hlavní, vedlejší a doplňková kritéria, byla následně použita na závazný výběr šesti zájmových lokalit v okrese Přerov. Těmito lokalitami jsou Beňov – Prusy a Nelešovice – Penčice na Přerovsku, Osek – Nové Dvory a Radotín – Soběchleby na Lipnicku, Skalička – Ústí a Černotín – Hluzov na Hranicku. V daných lokalitách byla pak s pomocí terénních průzkumů a debat s místními občany navržena krajinotvorná, zemědělská a myslivecká opatření. Základním principem pro udržitelné zvýšení biologické diverzity je soustředění všech typů opatření do vybraných míst, kde krajinný prvek slouží jako “jádro”. Myslivecká a zemědělská opatření pak vytváří “ochranné pásmo”, které podporuje funkce “jádra”. Vybraná krajinotvorná opatření byla zpracována do projektů sadových úprav.
Bramborníček hnědý patří mezi ohrožené polní ptáky © Jiří Bohdal
Ing. Václav Závěšický, garant projektu, k tomu dodává: „Naší snahou bylo navrhnout ve spolupráci se samosprávami, myslivci a zemědělci taková opatření, která budou mít šanci na úspěšnou realizaci a budou tvořit základ cíleného zvyšování biodiverzity v intenzivně obhospodařované krajině. Zájem ze strany všech zainteresovaných skupin nás velmi překvapil a potvrdil nám, že přírodu a krajinu lze nejlépe chránit se zapojením lidí, kteří v ní žijí a hospodaří“.
Okres Přerov po prvním kole trojstupňového výběru lokalit © NSK
V následujícím roce 2016 bude projekt pokračovat v podobě příprav na realizaci systému opatření v zemědělské krajině, a to ve spolupráci s obcemi, myslivci a zemědělci. Expertní tým neziskové organizace NAŠE SPOLEČNÁ KRAJINA z.s. zajistí zájmovým skupinám ve vybraných lokalitách odborné poradenství.
Pečlivá terénní práce je pro realistická opatření v krajině nezbytná © NSK
Projekt „Zvýšení biologické diverzity zemědělské krajiny ve vybraných lokalitách Přerovska“ byl realizován s finanční podporou Ministerstva zemědělství České republiky. Na financování se podílel také Olomoucký kraj, Statutární město Přerov a Obec Beňov. Odborným partnerem projektu byla Mendelova univerzita v Brně – Ústav inženýrských staveb, tvorby a ochrany krajiny.
Petr REJZEK, předseda spolku