Proč podporujeme vypouštění koroptve
Podpora ohroženého druhu na polovině území Česka, kterou zaujímá zemědělská krajina, se neobejde bez zapojení několika organizací a dlouhé řady našich spolupracovníků. Nejnáročnější pak je samotné vypouštění odchovaných koroptví do volné přírody.
Občas se setkáváme s překvapivým názorem, že podporou koroptve polní (Perdix perdix) formou vypouštění odchovaných jedinců "krmíme predátory". Takový názor občas zaznívá i z organizací, které se tváří jako ekologické či ochranářské. Takto bychom ale mohli nahlížet nejen na všechna ostatní vypouštění živočichů, kteří slouží jako potrava v rámci potravní pyramidy, ale vlastně i na ochranu hnízd třeba při polních pracech (čejka chocholatá, aj.). Většina záchranných programů by se pak dala smést ze stolu jako "krmení predátorů". Dopadla by tak i pomoc např. ohroženým druhům motýlů, jako je jasoň červenooký či modrásek černoskvrnný. Nebo jak lze zajistit, aby motýla nesezobnul pták nebo neulovila ještěrka? Nositelé této myšlenky jsou prostě usvědčeni z povrchního vztahu k přírodě a z neznalosti ekologie druhů. Většina lidí a institucí aktivních při ochraně české přírody to ale naštěstí vidí jinak. Zásadní důvody pro vypouštění koroptve ostatně můžeme znovu připomenout níže.
Párek koroptve polní © Zdeněk Tunka
► druh přežívá v izolovaných populacích, což brání zvednutí počtů i po zlepšení stavu zemědělské krajiny a navíc vede ke genetické erozi.
► druh je hluboce pod kritickou úrovní životaschopné populace, a proto se neobejde jak bez masivního vypouštění do volné přírody, tak bez extenzivních odchovů dobře připravených jedinců (se souběžnou genetickou kontrolou a evidencí).
► masivní vypouštění do vhodně připravené krajiny sníží tlak predace na populaci (ze silně predovaného jednoho hejnka široko daleko nelze usuzovat na sílu predace).
► s vysazováním do vhodných lokalit musí jít ruku v ruce také monitoring místní populace, aby se mohly vysledovat další ohrožující faktory nebo jiné populační limity.
► koroptev je citlivým bioindikátorem, zda změny v zemědělské krajině provádíme dobře a jsou perspektivní pro další růst biodiverzity.
► finanční příspěvek z programu podpory druhu Adoptuj koroptev může motivovat další myslivce k obnovení zájmu o koroptev v honitbě, k ochraně jiných ohrožených druhů živočichů a ke zlepšování celkového stavu polního prostředí.
Monitoring koroptve polní na území Česka
Mnohaletým úsilím několika organizací a celé řady jednotlivců se daří realizovat Projekt ČIŘIKÁNÍ, který také umožňuje každému podpořit vypouštění koroptve v rámci programu podpory druhu Adoptuj koroptev. Částka jde celá do podpůrného programu. Přičemž 50 % jde na náklady spojené s přírodě blízkým odchovem koroptví, 30 % na obnovu biotopu (většinou biopásy a travní i keřové remízky), který koroptev v zemědělské krajině potřebuje jako úkryt, zdroj potravy i jako místo ke hnízdění, a 20 % na osvětu a řízení programu podpory druhu. Prostředky jsou shromažďovány na transparentním účtu a veřejnost je průběžně informována o celkové částce prostřednictvím portálu Koroptvicky.cz. Děkujeme Vám za podporu! Nejste ještě mezi adoptivními rodiči? Pokračujte kliknutím ZDE.
Petr REJZEK
statutární zástupce projektu