Protierozní kalkulačka v praxi Přerovska
V roce 2015 jsme v okrese Přerov zaujali projektem „Zvýšení biologické diverzity zemědělské krajiny ve vybraných lokalitách Přerovska“. V roce 2016 jsme na naši práci navázali projektem „Zvýšení biodiverzity zemědělské krajiny v praxi – Přerovsko“. Hlavním cílem bylo připravit podmínky pro realizaci krajinotvorných, zemědělských a mysliveckých opatření navržených v roce 2015. Jako pilotní lokality jsme vybrali Nelešovice – Penčice a Beňov – Prusy.
Krajinotvorná opatření mají mimo jiné plnit také funkci ochrany půdy proti vodní erozi. To, zda je náš půdní blok ohrožen vodní erozí, si můžeme jednoduchým způsobem ověřit pomocí aplikace Ministerstva zemědělství, kterou provozuje a odborně rozvíjí Výzkumný ústav meliorací a ochrany půdy, v.v.i. – Protierozní kalkulačka. Aplikace je vhodná nejen pro majitele půdy, zemědělce a agronomy, ale i poradce, odbornou veřejnost či studenty.
Zjišťovali jsme, zda je vodní erozí ohrožen půdní blok, v němž navrhujeme krajinotvorné opatření 12 severozápadně od obce Beňov (viz MAPA). Navrhované opatření v konečném důsledku dělí půdní blok po vrstevnici na dva menší půdní bloky.
Zde je náš výsledek:
Co znamená? Daný osevní postup a používané technologie neposkytují dostatečnou protierozní ochranu (vyjádřenou faktorem ochranného vlivu vegetace C v kombinaci s faktorem účinnosti protierozního opatření P), v tomto případě 0,299. Požadovaná hodnota C*P je 0,082. To znamená, že půdní blok je ohrožen vodní erozí, čímž dochází ke snižování funkcí půdy a její úrodnosti. Ideálně by se měl tento pozemek zatravnit.
Osevní postup použitý pro náš výpočet ztráty půdy vodní erozí
V případě, že bude navrhovaný krajinný prvek realizován a navíc bude doplněn o organizační nebo agrotechnická protierozní opatření, může se riziko eroze půdy na půdním bloku výrazně snížit.
Opatření organizačního charakteru je například: (1) optimální tvar a velikost pozemku, (2) vhodné umístění pěstovaných plodin, (3) ochranné zatravnění nebo (4) pásové pěstování plodin.
Opatření agrotechnické je například: (1) setí/sázení po vrstevnici, (2) bezorebné setí, (3) setí/sázení do mulče, (4) setí/sázení do mělké podmítky, (5) setí do ochranné plodiny nebo (6) setí s podplodinou.
AKTUÁLNÍ STAV 2023
V současnosti je pozemek obhospodařován bez realizace protierozního opatření v podobě liniového krajinného prvku, což zvyšuje intenzitu půdní eroze a snižování hodnoty půdy na tomto půdním bloku. Naše snažení je během na dlouhou trať. Buďte větrem v našich zádech - Pomáhám koroptvi polní v Česku.
Literatura
Novotný Ivan a kol. 2014. Příručka ochrany proti vodní erozi. MZe,
Michal ZEDEK
NAŠE SPOLEČNÁ KRAJINA z.s.