Šardice - příklad dobré praxe
Obec Šardice na Hodonínsku je dobrým příkladem toho, jak může vlastník zemědělské půdy využít komplexní pozemkové úpravy (KoPÚ) k vytvoření různorodých krajinotvorných opatření.
V roce 2007 byl schválen Návrh KoPÚ na katastrálním území (k.ú.) obce Šardice. Aktivita vlastníka zemědělské půdy, v tomto případě Dr. Ing. Petra Marady, pomohla projektantovi Návrhu KoPÚ při tvorbě plánu společných zařízení. Dr. Ing. Marada, myslivec a zemědělec, doporučil projektantovi Návrhu KoPÚ místa vhodná pro vytvoření krajinotvorných opatření, která významně zvýší a posílí biodiverzitu, zlepší možnosti migrace živočichů, příznivě ovlivní zadržování vody v krajině, zmírní erozi půdy a v neposlední řadě zvýší estetické hodnoty krajiny.
lokalita "Mokřad v trati Dlouhé čtvrtě v Šardicích" (foto NSK z.s.)
Při optimalizaci vlastnických poměrů v katastrálním území se zároveň stal vlastníkem některých těchto pozemků. To přispělo k tomu, aby mohl již od roku 2007 postupně pracovat na realizaci jednotlivých opatření. Zatím poslední projekt byl ukončen v dubnu 2016. Páteřními realizacemi v k.ú. Šardice a jeho blízkém okolí jsou:
Biokoridor za sv. Trojicí v Šardicích
Mokřad v trati Dlouhé čtvrtě v Šardicích
Mokřady v Hovoranech
Zatravnění a ozelenění u Nenkovic
lokalita "Mokřady v Hovoranech" (foto NSK z.s.)
Realizaci i následnou péči o krajinné prvky se mu daří financovat z Programu péče o krajinu (PPK, národní dotační titul) a Operačního programu Životního prostředí (OPŽP, dotační program EU). Potenciál krajinotvorných opatření využívá také při environmentálním vzdělávání, výchově a osvětě v rámci činnosti spolku PRO PŘÍRODU A MYSLIVOST z.s.
Michal ZEDEK
odborný zástupce projektu
Projekt "Zvýšení biodiverzity zemědělské krajiny v praxi - Přerovsko" významně finančně podpořili Olomoucký kraj a Statutární město Přerov. Děkujeme!