Souhlasné vyjádření orgánu ochrany přírody
UPOZORNĚNÍ k datu 10.3. 2021: Způsob posouzení a vydání souhlasného stanoviska se letos mění, zatím jsou níže uvedené informace neplatné, ale situaci budeme sledovat a dojde k aktualizaci příspěvku. Vyčkejte, prosím.
Jste uživateli luk či pastvin v agroenvironmentálně-klimatických opatřeních (AEKO) v titulu Obecná péče o extenzivní louky a pastviny (ZAKL) ve volné krajině (tedy mimo chráněná území přírody)?
Máte zájem pomoci hmyzu a dalším živočichům?
AEKO slouží k podpoře rozvoje mimoprodukčních funkcí zemědělství a k ochraně složek životního prostředí. Zkušenosti z minulých let vedou ke zjištění, že při péči o louky a pastviny měla jejich plošná aplikace do stanovených termínů (seč do 31. 8. a 31. 10., likvidace nedopasků) mnohde neblahý vliv především na bezobratlé, ale i na některé druhy ptáků a savců. Někde jsou nařízené dvě seče u trvalých travních porostů zbytečné a pro rostliny a živočichy až nevhodné. Zásadní vliv na druhovou pestrost má počet a načasování sečí.
V Nařízení vlády č. 75 z roku 2015, které stanovuje podmínky AEKO, je ustanovení o možnosti využití Souhlasného stanoviska orgánu ochrany přírody, které může přispět ke zvýšení různorodosti luk a pastvin, která je významným pozitivním přínosem zemědělství pro druhovou rozmanitost rostlin a živočichů.
Metodika k provádění AEKO povinnost sečí stanovuje takto:
Žadatel zajistí, aby díly půdních bloků byly minimálně dvakrát ročně posečeny nebo spaseny. První seč spolu s odklizením pokosené hmoty nebo první pastva bude provedena do 31. července, popřípadě do 31. srpna v oblastech ANC H1. Druhá seč spolu s odklizením pokosené hmoty nebo druhá pastva bude provedena do 31. října kalendářního roku. V jednom roce lze kombinovat provedení seče a pastvy, je ovšem nutné dodržet podmínky pro ponechávání nepokosených ploch.
Odložit nebo vynechat jednu ze sečí lze pouze z důvodu ochrany přírody podle zákona o ochraně přírody a krajiny. V tomto případě žadatel musí doručit na SZIF souhlasné stanovisko OOP a to nejpozději v ten den, kdy měla být seč provedena. V případě, že žadatel nepředloží souhlasné stanovisko v tomto termínu, bude neprovedení seče nebo pastvy vyhodnoceno jako nesplnění podmínky.
Souhlasné stanovisko orgánu ochrany přírody je tedy nezbytným dokladem pro vyřízení úpravy AEKO (změna – např. úprava počtu či termínů sečí – pak nemá vliv na plnění povinností dotace).
Šardice, ilustrační foto © NSK
Postup při jeho vyřízení
Pro posouzení vhodnosti či nevhodnosti lokality pro úpravu sečí apod. můžete kontaktovat Agenturu ochrany přírody a krajiny ČR (není nutno, je na Vašem uvážení), vyplňte formulář Souhlasné stanovisko orgánu ochrany přírody (v případě, že bude seč vynechána, posunuta apod. pouze na části některých bloků, okopírujte letecké snímky a zvýrazněte v nich části bloků, kde bude seč vynechána). Vyplněný formulář (případně i s leteckým snímkem – při zákresu plochy na části půdního bloku) zaneste na odbor životního prostředí příslušného městského úřadu, kde Vám jej potvrdí (v bodě Potvrzení orgánu ochrany přírody). Potvrzený formulář dodejte v případě vynechání 1. seče do 31. 7., resp. 31. 8. (dle nastavených podmínek) a v případě vynechání 2. seče do 31. 10. na regionální pracoviště SZIFu (je vhodné si udělat kopii s potvrzením o jejím předání na SZIFu).
Jak formulář „Souhlasné stanovisko orgánu ochrany přírody“ vyplnit?
Údaje o žadateli – běžné údaje
Typ souhlasného vyjádření – zatrhnout příslušné číslo – např. 3 (vynechání seče)
Výčet dotčených půdních bloků – vypsat čtverce a kódy dle LPIS, zatrhnout zda jde o celý PB nebo část a vepsat typ souhlasného vyjádření (3 – vynechání seče).
Odůvodnění a další náležitosti – uvést např. Vynechání (odložení) první (druhé) seče. Důvodem vynechání (odložení) seče je zachování některých přírodních stanovišť lučních porostů a především zvýšení heterogenity luk, která je významným pozitivním přínosem zemědělství pro druhovou rozmanitost, hlavně pro populace drobných živočichů. Na lokalitě je dokladován výskyt těchto druhů rostlin (živočichů) ………., které patří k vzácnějším (ohroženým) a úprava opatření bude mít pozitivní vliv na jejich populace.
Časové období – vypsat daný rok (možno i více let) v rámci 5letého závazku AEKO
Potvrzení orgánu ochrany přírody (OOP) – vyplní, resp. potvrdí, příslušný městský úřad (odbor životního prostředí)
Osoba podepisující oznámení – vyplní žadatel
Ing. Radim Jarošek
Agentura ochrany přírody a krajiny ČR
Čtěte také:
Rádce pro zodpovědné vlastníky půdy