20. března - světový den vrabců
Dnes 20. března jsme si připomněli světový den vrabců. U nás žijí dva druhy. Vrabec domácí (Passer domesticus) a vrabec polní (Passer montanus). K nim by v minulosti ještě náležel vrabec skalní (Petronia petronia). Zatímco první zahnízdí spíše někde ve staré střeše za okapem, druhého můžete často najít v hnízdní budce, kterou jste na zahradě původně zavěsili pro sýkorky. No a ten třetí je pořád k vidění v jižní Evropě na biotopech skalních stepí, kde hnízdí ve skalních štěrbinách nebo ve výklencích hradních zřícenin. Vrabec polní (Passer montanus) patří mezi 16 bioindikátorových polních ptáků (více ZDE), které sledujeme v rámci výzkumu agroekosystémů.
Vrabec polní (Passer montanus) – nenápadný drobný pěvec, příbuzný vrabce domácího. Na rozdíl od něj se ale o něco méně drží v blízkosti člověka ve venkovské a městské zástavbě a vyhledává spíše otevřenou zemědělskou krajinu s menšími lesíky, v níž se po většinu roku vyskytuje ve větších či menších hejnech. Při shánění potravy často spolu s jinými druhy pěvců. Vzhledem na první pohled připomíná vrabce domácího, ale u vrabce polního jsou obě pohlaví stejně zbarvená. Dobře „úpolníky“ poznáme podle kaštanově hnědé přilbičky na hlavě, která je od zad oddělena ostře bílým proužkem. Převážné zbarvení těla je hnědé, nápadná je malá černá bradka a černá skvrna na tvářích. V potravě převládají semena a části rostlin, k nimž se v období rozmnožování a péče o mláďata přidává také velké množství hmyzu. Nejraději má semena plevelů, která hledá na okrajích polí nebo na ruderálních plochách. V době hnízdění vyhledává dutiny stromů, otvory v konzolách sloupů elektrického vedení nebo v kamenných zídkách, budky sýkorníky nebo i husté koule jmelí na vysokých stromech. Hnízdí jednotlivě i v menších koloniích. Jsou známé hnízdní kolonie i ve velkých hnízdech čápů (mezi větvičkami v nižších patrech). Hlas „polňáků“ si můžete přehrát zde. Vrabci polní u nás zůstávají přes zimu, kdy se často stahují k vesnicím a přidávají se k ostatním ptákům na krmítkách.
Hnízdní početnost v ČR v letech 2001-2003 byla 400 000-800 000 párů.
... v rámci "Velkého skoku vpřed" (což byl oficiální slogan komunistů pod vedením Mao Ce-tunga v letech 1958-1962) došlo v Číně k systematickému vybíjení vrabců. Proč právě vrabců? Inu, vrabec se živí semeny, z nichž má vzejít úroda. Číňané tedy začali s vybíjením vrabců a práce jim šla hezky od ruky. Jenže si neuvědomili jednu věc: když krajinu zbavili vrabců, zbavili se i největšího nepřítele kobylek. A ty se potom o úrodu "postaraly" tak, jak to jen kobylky dovedou. Následoval hladomor, během kterého zemřelo podle některých pramenů až 43 milionů lidí...
Adam Nenadál (citace: novinový sloupek)
Zkušenosti našich terénních ornitologů doplněny o další zdroje:
• Atlas hnízdního rozšíření ptáků v ČR 2001 – 2003 (K. Šťastný, V. Bejček, K. Hudec, 2006)
• Atlas migrace ptáků České a Slovenské republiky (J. Cepák, P. Klvaňa, J. Šopek, L. Schröpfer a kol., 2008)
• Ptáci Evropy, severní Afriky a Blízkého Východu (K. Mullarney, L. Svensson, D. Zetterström, P. J. Grant, 1999, překlad 2004)
• Sestřelit mraky a zabít vrabce (A. Nenadál, 2007), neúplná citace z novin - nedochováno
Petr REJZEK
NAŠE SPOLEČNÁ KRAJINA z.s.