Za posledních 25 let zmizelo z polí 5 druhů ptactva
Deník Právo přišel se znepokojivou zprávou. Podle Jana Plesníka z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (odborná organizace Ministerstva životního prostředí) u nás za posledních 25 let vyhynulo 7 druhů živočichů - a všechno ptáci. Z nich pak většinou ptačí druhy, které dříve obývaly zemědělskou krajinu. Jde o mandelíka hajního (Coracias garrulus), poštolku rudonohou (Falco vespertinus), dytíka úhorního (Burhinus oedicnemus), ťuhýka menšího (Lanius minor) a ťuhýka rudohlavého (Lanius senator).
Ťuhýk rudohlavý (Lanius senator) u nás vyhynul © Jiří Bohdal
Z toho vyplývá, že se celkový stav zemědělské krajiny za posledních 25 let nejen nezlepšil, ale dokonce se výrazně zhoršil. Je to alarmující zpráva, která poukazuje jak na nesprávné obhospodařování krajiny, tak na extrémní používání chemických přípravků. Stručně řečeno, polní ptáci nemají kde hnízdit a nemají čím krmit mladé. Krajina mnohdy připomíná chemickou poušť - bez motýlů, bez čmeláků a bez ptáků. Navíc je krajně náchylná ke vzniku tzv. bleskových povodní. Podíl (skutečně) ekologicky obhospodařovaných ploch tvoří stále zanedbatelný podíl z celkové výměry zemědělské půdy.
Zemědělská krajina, v níž nedokáží přežít ptáci, není zdravá ani pro lidi. Opravdová změna k lepšímu je přitom pořád možná. O tom se letos přesvědčují třeba účastníci pilotního projektu celostátního významu "Zvýšení biologické diverzity zemědělské krajiny ve vybraných lokalitách Přerovska" (více ZDE).