Lidé společně pro koroptev a krajinu
People Together for Grey Partridge and Landscape
Koroptev polní (Perdix perdix) je vlajkovým druhem české krajiny. Stala se lidovým symbolem, který se objevil na poštovních známkách a pohlednicích, na tradiční keramice nebo i v písních a v poezii. Dnes je symbolem obnovy přírody. Zatímco před sto lety žilo na území dnešního Česka odhadovaných pět milionů koroptví, v současnosti jich přežívá méně než 1,3 % původních stavů. Hlavní příčinou ohrožení koroptve je průmyslové zemědělství, konkrétně velkoplošné pěstování monokultur a přílišná chemizace na polích.
Hrozba vyhynutí koroptve v celé Evropě vedla české ornitology a ochránce přírody k založení Projektu ČIŘIKÁNÍ, který je nejkomplexnějším projektem pro podporu koroptve na našem kontinentu. Jeho součástí je osvěta, environmentální výchova, vzdělávání cílových skupin, výzkum agroekosystémů, monitoring druhu, metodická pomoc při extenzivních záchranných odchovech a při vypouštění jedinců do volné přírody, finanční podpora pro zvýšení kvality odchovů a pro nabídku vhodných biotopů, obnova zemědělské krajiny po stránce metodické, projektové a realizační, a pak i všeobecná popularizace koroptve polní jako vlajkového druhu české zemědělské krajiny. Základním komunikačním prostředkem s laickou i odbornou veřejností je specializovaný informační portál Koroptvicky.cz.
Projekt ČIŘIKÁNÍ je koordinován odborníky, ale zapojit se do jeho praktického naplňování může opravdu každý. Hlavní hybnou silou projektu jsou naši finanční dárci, klíčovou aktivitou je pak terénní monitoring koroptve, neobejdeme se bez pomoci s propagací třeba prostřednictvím letáků nebo na sociálních sítích a angažovat se v projektu můžou i odborníci různých specializací.
Petr REJZEK
NAŠE SPOLEČNÁ KRAJINA z.s.