Oblasti chovu pro koroptev – přidejte se
O oblastech chovu zvěře
K zachování všech druhů živočichů, resp. zvěře, v přírodě činí potřebná opatření nejen orgány státní správy ochrany přírody ale také myslivosti. Přitom se dbá na to, aby byla poskytnuta podpora a ochrana geograficky původním druhům. Koroptev polní (Perdix perdix) patří ke skupině zvěře, kterou nelze lovit, protože je zvláště chráněným živočichem v kategorii ochrany „ohrožený“. Vzhledem k tomu, že je uživatel honitby povinen zajišťovat v honitbě chov zvěře v rozmezí mezi minimálním a normovaným stavem zvěře, je pravděpodobné, že by u dnes málo početné koroptve k lovu nedocházelo, i kdyby nebyla zvláště chráněným druhem živočicha. Jednou věcí je ochrana druhu ze zákona a jinou zase praktická podpora populace v jejím životním prostředí. Jedním z využívaných nástrojů ze strany myslivců jsou oblasti chovu zvěře.
Oblastí chovu zvěře je souvislé území tvořené souborem honiteb s přibližně stejnými vhodnými přírodními podmínkami pro zvěř a určené k chovu určitého druhu zvěře. V případě koroptve polní je motivací vymezení oblasti chovu právě její ohrožení. Podpora populace je jistě mnohem efektivnější při spolupráci několika honiteb. Takto se dá v širším prostorovém a časovém měřítku naplánovat vypouštění odchovaných jedinců, rozmístění míst k přikrmování, úprava způsobu hospodaření na jednotlivých pozemcích nebo výsadba krajinné zeleně. Oblast pro chov zvěře vymezuje na základě žádosti jednoho nebo více držitelů honiteb krajský úřad s příslušnou územní působností.
Oblasti chovu koroptve polní v Olomouckém, Moravskoslezském a Zlínském kraji. Zpracováno v aplikaci Janitor. Zdroj podkladové mapy: CENIA Web Services.
Přidejte se
Jednou z priorit Projektu ČIŘIKÁNÍ je monitoring. Zřejmě už víte, že se můžete zapojit do monitoringu populací koroptve polní po celé České republice. My ale chceme zmapovat také všechny honitby, které se seskupily do oblastí chovu na podporu jejích populací. Na obrázku výše je „slepá mapa“, která znázorňuje umístění nám známých oblastí chovu koroptve polní. Prozatím máme informace z Olomouckého, Moravskoslezského a Zlínského kraje.
Pomozte nám zmapovat oblasti chovu koroptve polní. Máme zájem informovat také o honitbách, které nejsou součástí oficiálních oblastí chovu, ale aktivně se seskupují za účelem ochrany a podpory koroptve polní. Ozvěte se nám a Vaši činnost budeme propagovat na našem informačním portálu.
Zdroje
Zákon č. 449/2001 Sb., o myslivosti, ve znění pozdějších předpisů, § 3, odst. 3.
Michal Zedek
odborný zástupce projektu
Komentáře
Přehled komentářů
Až na vašich stránkách jsem se dozvěděl nějaké informace o oblastech chovu pro koroptev. Těším se na další novinky o nich a hlavně na to, jestli jsou nějaké oblasti také na Vysočině.
Oblasti chovu na Vysočině
(Václav Zábranský, 18. 12. 2012 13:33)