Další ornitologická lahůdka
V rámci výzkumu agroekosystémů v lokalitě "Březí-Ottenthal", která leží na pomezí Jihomoravského kraje a Dolního Rakouska, se podařilo zachytit další ornitologickou lahůdku. Dnes kolem 8. hodiny ranní přilétl z moravské strany na vzcházející kukuřičné pole dospělý jedinec orla mořského (Haliaeetus albicilla) s velmi světlou hlavou a signálně žlutým zobákem. Nejdříve zmizel za terénní vlnou, ale během pochůzky se jej podařilo znovu spatřit a dostatečně dlouho pozorovat. Seděl stále na jednom místě a rozhlížel se po okolí. Přímo nad ním přeletělo káně lesní (Buteo buteo) vytlačované ze svého hnízdiště čejkou chocholatou (Vanellus vanellus). Orla to ale příliš nerozrušilo a odpočíval dál.
Orel mořský (foto © Jiří Bohdal)
Orel mořský je největší druh orla s rozpětím křídel až 2,4 metru. U nás několik málo párů hnízdí v jižních Čechách a na jižní Moravě. Zimuje jich však mnohem více. Jen na soustavě vodních nádrží Nové Mlýny v Jihomoravském kraji jde až o pár desítek jedinců. Orel mořský je vrcholový predátor, který plní v naší přírodě také důležitou sanitární roli - pojídá mršiny. Je natolik užitečný, vzácný a krásný, že je nepochopitelné, když se v České republice objeví případy záměrného střelení nebo otrávení orla. Jeden čerstvý a otřesný případ otrávení celé orlí rodinky je v tomto článku. Přitom se jedná o kriticky ohroženého živočicha, který je mimořádně cennou součástí přírodního bohatství naší země.
Literatura
Atlas hnízdního rozšíření ptáků v ĆR 2001 - 2003 (K. Šťastný, V. Bejček, K. Hudec, 2006)
Atlas ptáků České a Slovenské republiky (J. Dungel, K. Hudec, 2001)
Ptáci Evropy, severní Afriky a Blízkého Východu (K. Mullarney, L. Svensson, D. Zetterström, P. J. Grant, 1999, překlad 2004)
Petr REJZEK
statutární zástupce projektu